Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 25.11.2019 - 08:00

Gear Marka Knopflera na turné Down The Road Wherever 2019

Kytarista, zpěvák, skladatel a bývalý frontman kapely Dire Straits Mark Knopfler letos absolvoval rozsáhlou šňůru na podporu svého v pořadí devátého sólového alba Down The Road Wherever. Jednou ze zastávek evropské části turné bylo i červnové vystoupení v pražské O2 Areně, kde si fanoušci mohli poslechnout i zvuk Knopflerova inovovaného pódiového gearu. Detailnější popis celého systému zprostředkoval v rozhovorech pro americké kytarové magazíny jeho technik Glenn Saggers a za doplňující informace je třeba poděkovat také klávesistovi Knopflerova doprovodného bandu Guyi Fletcherovi.

Kytary

Výběr Knopflerových koncertních kytar se v případě turné Down The Road Wherever většinou příliš nelišil od nástrojů použitých při nahrávání alba. Základ tvořily tři signované Stratocastery, Gibsony Custom Mark Knopfler 1958 Les Paul Standard VOS v burstovém provedení a bíle lakovaný Grosh ElectraJet se snímači P-90.

Modernější modely zastupovaly speciály Pensa MK II, Pensa MK-90 se single coilovými snímači Lindy Fralin a v druhé polovině turné přibyl zbrusu nový kousek založený na koncepci Telecasteru Thinline. Custom verze pocházejí z dílny Rudolfa Pensy, který v osmdesátých letech navrhl pro Knopflera společně s dnes velmi úspěšným designerem Johnem Suhrem několik superstratů (Pensa Suhr MK I, Suhr R Custom atd.), osazených většinou snímači EMG a různými typy mechanik včetně vibrata Floyd Rose.

Pro hru slidem sloužil Danelectro 59 DC (ladění C) v černobílém provedení, vybavený dvěma lipstick singly s Alnico magnety a kromě toho byly použity další nástroje včetně akustik, rezofonických kytar atd. S výjimkou jednoho Stratocasteru potaženého strunami D’Addario XL115 a podladěného Danelectra se sadou D’Addario EJ21, měly všechny el. kytary nataženy struny D’Addario XL110.

Zesilovače

Už před začátkem šňůry se na muzikantských webových fórech začaly objevovat informace o tom, že Mark Knopfler, skalní zastánce celolampových aparátů, vážně zvažuje použít na Down The Road Wherever Tour 2019 oblíbené profilery německé značky Kemper, což se ve finále potvrdilo.

V racku byly umístěny dva Kempery (jeden jako záloha) napájené distributorem Furman Power Conditioner a další Kemper, tentokrát ve variantě lunch box, měl své místo na pracovišti technika. Knopflerovy klasické zesilovače byly průběžně profilovány po dobu několika měsíců ve studiích British Grove a poté se vzorky detailněji editovaly během zkoušek kapely.

Efekty

Dva rackové šuplíky obsahovaly kompresor Origin Effects Slide Rig, Boss Blues Driver BD-2w Waza Craft, butikové zkreslení Analogman King of Tone, overdrive Vemuram Jan Ray, echo Strymon El Capistan, Xotic RC Booster, známý chorus Boss CE-2 a jako filtrace byl u skladby Money For Nothing použit wah postavený Mikem Hillem, který Knopflerovi dodal také rackový efektový looper s šesti smyčkami. Přísun energie obstarával napaječ Strymon Zuma R300 a celý systém ovládal kontroler Kemper Profiler Remote.

Tagy Mark Knopfler turné Down The Road Wherever
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY