Přejít k hlavnímu obsahu
The Gangnails vědí, co se do jejich žánrového ranku hodí nebo naopak čeho se raději vyvarovat / Foto: Archiv kapely
The Gangnails vědí, co se do jejich žánrového ranku hodí nebo naopak čeho se raději vyvarovat / Foto: Archiv kapely
Petr Adamík - Pá, 28.05.2021 - 12:00

The Gangnails pořád umí namíchat chutný punkabilly koktejl

Dlouhých deset let trvalo, než se pražští rockabilly punk rock´n´rolleři The Gangnails dostali k vydání nástupce úspěšné desky Bullets In The Underground. Na novince Rolling Tunes! si drží svůj standard a nabízí energický punkabilly nášup v plné parádě. 

Na hudební scéně to táhnou už dlouhých dvacet let, se svými nástroji si velmi dobře rozumí a také už vědí, co se do jejich žánrového ranku hodí nebo naopak čeho se raději vyvarovat.

Úvod se nese v klasickém duchu kapely, Train To Limbo pak svým tempem a frázováním dává vzpomenout na krále špinavého rock´n´rollu Lemmyho a jeho Motörhead. Tlumené intro skladby And I´m Done je delší, než by posluchač čekal a tak po chvilce začnete mít pocit, jestli se vám náhodou něco nestalo se sluchátky či reprobednami. V ten moment se však prostorem rozletí parádní kytarový riff, s nímž se přeřadí na vyšší rychlostní stupeň. Pokud mě sluch neklame, tak se ve skladbě Cadillac objevuje klasická baskytara, kterou v refrénech střídá kontrabas, což zní určitě zajímavě. Velkou roli ve skladbě hrají i hammondky, které jakoby vypadly z některé z písní Elvise Costella & The Attractions. Následující Blood Board (pokud se nepletu, tak opět s baskytarou) udeří svou punkovou energií a nechybí ji parádní kytarové sólo, které by si zasloužilo být více v popředí. Na desce najdeme taky povedenou verzi skladby Shake Your Hips amerického bluesmana Slima Harpa, kterou svého času předělali i Rolling Stones. Úplný závěr obstarává punkovější záležitost Viva La Viva! v níž se vzývají hrdinové a alkohol zachraňuje duše. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Celkový sound desky je velmi živelný. Bicí mají průrazný, otevřený zvuk, kdy jim sekunduje dobře šlapající kontrabas. Nechybí drzé sóla a ostřejší vokální výraz. Poslech rockabilly (a jeho různých odnoží) může začít po chvíli nudit, přeci jen je to žánr, kde se na výraznější odchylky moc nehraje. The Gangnails na Rolling Tunes! ale nesklouzávají k monotónnosti. Do svého zvuku přimíchávají punkové vlivy, střídají tempa a nálady, čímž udrží posluchačovu pozornost po celou dobu. 

The Gangnails - Rolling Tunes!

The Gangnails  Rolling Tunes!

PHR Records, 2021, 32:38

70 %

Tagy Recenze alb The Gangnails
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY