Přejít k hlavnímu obsahu
Deska Old Big Bad, New Big Good je tak okázale teatrální, že nakonec budete té nebetyčné drzosti ještě uznale přikyvovat. | Foto: Lera Lazareva
Deska Old Big Bad, New Big Good je tak okázale teatrální, že nakonec budete té nebetyčné drzosti ještě uznale přikyvovat. | Foto: Lera Lazareva
Jan Hamerský -

Furianti z The Drain se v trabantu vezou jako v Cadillacu

The Drain vydávají 22. října Old Big Bad, New Big Good, vinyl bude v prosinci. Poskládali ho z typicky amerických surovin, špinavých zahlcených snímačů, přismahnutých tučných basů, medových hammondek a sjetých vokálů. To ale na něm není to nejzajímavější. Omračující je především sebejistota kapely. Za drobný obnos pořídili desku na skromnou domácí party, a přece se vcelku přesvědčivě tváří, že je to velkolepá americká divočina.

Zkraje září vydali The Drain videoklip k písničce Oh, David! . Vydávají ji za poctu bubeníkovi Davidu Tačudovi Petrouškovi, v kapele prý opomíjenému bonvivánovi. Jestli to tak kdy bylo, je to hodně zlomyslná poklona. Být tohle meme ve stylu „Co si na Wish.com objednáš, a co pak dostaneš“, pak jsou na něm vlevo vidět stoner rockoví klasici Monster Magnet, jejich největší hit Space Lord a ty nejvíc sexy tanečnice z Vegas, zatímco vpravo se placatí The Drain a holky, které ukecali během dovolené na Lipně.

Tato „garage/glamová“ kapela z Prahy není první a ani poslední, která točí programově bazénové hity s plísní na nohou. Letos o prázdninách se s dost podobným číslem vytasili Loco Loco – až na to, že zatímco Zlord, zpěvák Loco Loco, se chová jako mamlas, kdykoliv se o něj otře profi sexy dancer, Tačud si titulní roli ve frašce okresního formátu vychutnal plnými doušky. Pro The Drain bych těžko hledal výstižnější polohu.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Jestli se většina českých kapel drží při zdi, aby bolestný rozdíl mezi jejich zahraničním vzorem a rozpočtem nebyl moc vidět, pak The Drain ho naopak ještě fanfaronsky podtrhnou. Žádné ospravedlňování se ani sebeironické shazování se. Deska Old Big Bad, New Big Good je tak okázale teatrální, že nakonec – i když nejdřív vyprsknete smíchy – budete té nebetyčné drzosti ještě uznale přikyvovat.

Asi to nejameričtější je na desce finální úprava nahrávek. V newyorských Turtle Tone Studios je zmasteroval Michael Fossenkemper, který je sice dvojnásobným držitelem Grammy, ale v poněkud jiných žánrech. Jeden gramofonek dostal za new age album Grace od Paula Avgerinose (2015), druhý za orchestrální počin Become Ocean od Thomase Luthera Adamse (2014). Pořád nejvíc si ale na desce The Drain mákli Amák, Néro Scartch (MYDY) a sám frontman kapely Daniel Šubrt.

Cover The Drain

The Drain  Old Big Bad, New Big Good

Dayspeed Music, 2021, 42:45

garage glam rock

70 %

Tagy The Drain Nèro Scartch Amák Golden

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY