Přejít k hlavnímu obsahu
Johnny Cash + June Carter Cash, zdroj: Wikipedie
Johnny Cash + June Carter Cash, zdroj: Wikipedie
Stanley - Pá, 11.08.2017 - 11:00

Fungují manželství mezi muzikanty?

Mít za životního partnera muzikanta s sebou často přináší jistá úskalí a vyžaduje trochu té tolerance. Ale co když jsou muzikanti oba dva? Má takové manželství vůbec šanci na úspěch? Našli jsme několik párů, které potvrzují, že to fungovat může docela dobře.

1. Bruce Springsteen + Patti Scialfa

Rockový bard Bruce Springsteen poznal svou nynější manželku již v roce 1980, kdy ji slyšel zpívat s jednou lokální kapelou. Stali se přáteli a v roce 1984 ji nabídl, aby se přidala k jeho skupině E Street Band. Ačkoliv měli velmi blízký vztah již od počátku, Victoria Patricia "Patti" Scialfa nakonec nebyla jeho první ženou. V roce 1985 se Springsteen oženil s herečkou Julianne Phillipsovou, ovšem již v roce 1987 se dalo ze Springsteenových textů na tehdy aktuálním albu Tunnel Of Love vyčíst, že jeho vztah není zrovna ideální a šťastný a o rok později zpěvák veřejně oznámil svůj vztah s vokalistkou Patti Scialfa. Ještě téhož roku požádal o rozvod, který byl završen v roce 1989. V témže roce také Springsteen rozpustil svůj legendární E Street Band, k jehož obnově došlo na krátkou dobu nejprve v roce 1995 a poté znovu v roce 1999.

Ještě než došlo mezi Brucem a Patti ke sňatku, narodil se jim syn Evan James. V roce 1991 se Springsteen s Patti oženil a na konci roku se dočkali druhého potomka, dcery Jessicy Rae. Třetí potomek Samuel Ryan se na světlo světa přihlásil v roce 1995. Bruce a Patti trávili toto období na ranči v New Jersey, mimo dosah všudypřítomných novinářů a paparazzi, kteří občas Springsteenovi vyčítali jeho veřejný vztah s Patti ještě před rozvodem s Julliane. Pár vše ale ustál a od roku 1999 se Patti objevuje po boku svého manžela nejen v domovském E Stret Bandu, ale i v ostatních Springsteenových projektech jako např. The Sessions Band se kterým v roce 2006 natočil vynikající album We Shall Overcome: The Seeger Sessions. A naopak Springsteen se s oblibou ujímá role doprovodného muzikanta na sólových albech své manželky.


2. Derek Trucks + Suzan Tedeschi

Výrazný bluesový a kytarový talent, který se již od útlého mládí objevoval na pódiích s takovými velikány jako je např. Buddy Guy či Eric Clapton, se během turné s kapelou Allman Brothers Band v roce 1999, setkal s bluesovou kytaristkou Susan Tedeshi. Hudební zájem brzy přerostl i v zájem osobní a pár Dereck Trucks – Susan Tedeshi byl v prosinci 2001 sezdán. O necelý rok později přišel na svět syn Charles Khalil pojmenovaný údajně podle saxofonisty Charlie Parkera a kytaristy Charlie Christiana a v roce 2004 Suzane porodila dceru Sophii Naimu, jejíž druhé jméno je zase pro změnu zvoleno dle slavné balady Johna Coltranea. Manželé pokud nejsou zrovna na turné se svým Tedeschi Trucks Bandem, tráví čas v Jacksonville na Floridě. A že jim svědčí nejen společný život manželský, ale i ten hudební, dokazuje ocenění Grammy z roku 2012 za nejlepší bluesové album (Relevator) a několikanásobné ocenění Blues Music Award za album či kapelu roku. Suzan Tedeshi pak obdržela i cenu pro ženského bluesového umělce roku a to v letech 2012 a 2017.


3. Diana Krall + Elvis Costello

Ani jednoho umělce z tohoto manželského páru asi není potřeba příliš představovat. Vynikající jazzová klavíristka a zpěvačka Diana Krall, poprvé potkala svého budoucího muže - zpěváka, kytaristu a skladatele Elvise Costella v Austrálii v roce 2002. Ten v té době prožíval rozpad svého již druhého manželství a své emoce z rozpadu i následného zamilování vtiskl do alba North, plného klavírních balad, které vyšlo ještě téhož roku. V květnu roku 2003 oznámil pár své zasnoubení a 6. prosince byli oddáni na soukromém panství sira Eltona Johna. V roce 2004 vydala Diana Krall jedno ze svých nejúspěšnějších alb The Girl In The Other Room na které velkou část skladeb napsal právě Costello (posléze se vyskytuje na Dianiných albech i v jiných rolích, např. doprovodného vokalisty, ale často se ukrývá pod nejrůznějšími pseudonymy jako např. Howard Coward na albu Glad Rag Doll). Manželský pár se uchýlil do New Yorku, kde se jim přesně tři roky po svatbě 6. prosince 2006 narodila dvojčata Dexter Henry Lorcan a Frank Harlam James. Kromě hudby a manželského svazku spojuje Dianu a Elvise i vegetariánský způsob života, který Elvis výrazně propaguje společně se svým velkým přítelem Paulem McCartneym.


4. Ritchie Blackmore + Candice Night

Legendární bouřlivák a vztekloun Ritchie Blackmore dovedl nastolit pěkné dusno nejen ve svých domovských kapelách Deep Purple či Rainbow, ale zcela bezpochyby i v soukromém životě. Poprvé se Blackmore oženil již v roce 1964, ovšem manželství nemělo příliš dlouhé trvání, stejně jako dvě následující. Ritchie prostě měnil manželky a přítelkyně zhruba stejným tempem jako přibíral a vzápětí bez pardonu vypoklonkovával spoluhráče ze svých Rainbow. A když už se zdálo, že starý mrzout Ritchie dokáže v dobrém vyjít maximálně tak sám se sebou, objevila se v roce 1989 v jeho životě modelka a zároveň zpěvačka Candice Night. Původně jej přišla jako fanynka Rainbow jen požádat o autogram, ale z letmého setkání se nakonec stalo hluboké přátelství, které v roce 1991 přešlo ve vážný vztah. Postupem času zastávala Candice úlohu doprovodné zpěvačky v Rainbow a nakonec napsala i několik textů na album Stranger In Us All. A v Ritchieho hlavě uzrál nápad na společné album.

V roce 1997 vznikla skupina Blackmore´s Night, kde oba partneři dali naplno průchod své lásce k renesanční hudbě. Obrovský komerční úspěch debutového alba Shadow Of The Moon byl následován vyprodanými turné a dalšími úspěšnými alby. Oddech od kolotoče nahrávání a koncertování si Blackmore s Candice dopřáli až v roce 2008. Tehdy pár oznámil, že bude po 17 letech společného soužití oficiálně sezdán a to stylově – na zámku Hudson v Tarrytownu (New York). V květnu 2010 se jim narodila dcera Autumn Esmerelda a v únoru 2012 syn Rory. Dcera Autumn byla údajně inspirací pro album Autumn Sky, které vyšlo v roce 2010. Těžko soudit, zda na kdysi nevypočitatelného a nevrlého Blackmorea má tolik pozitivní vliv jeho sličná choť, či spokojenost v hudebním životě, kde se konečně věnuje své vždy tak obdivované renesanční hudbě, ale ať tak či tak, s kytarovým mágem je dnes o poznání snadnější řeč a zjevně i snesitelnější život (nejen) na pódiu.


5. Johnny Cash + June Carter Cash

Příběh manželského páru Cashových se neobešel bez několika peripetií a zvratů, ale nakonec trval celých 35 let. Svou budoucí ženu June Carter poznal Cash již v roce 1955 při jednom ze svých prvních vystoupení. Ta se tehdy účastnila stejného show coby členka proslulé hudební skupiny Carter Family. Cash byl ovšem v té době ženatý se svou první ženou Vivian a June se svým již druhým manželem, fotbalistou Edwinem Nixem. Přesto dlouhodobě usiloval o vztah s June a v roce 1966 se s Vivian rozvedl. Johnny Cash požádal June Carterovou o ruku na začátku roku 1968 přímo na pódiu a 1. března 1968 si v Kentucky řekli své ano. Málokdy pak od té chvíle byl ke spatření jeden bez druhého. June stávala po boku svého manžela jak na pódiu, tak i v soukromí. I přes Cashovy časté alkoholové a drogové excesy jejich manželství vydrželo a v roce 1970 z něj vzešel syn John Carter Cash (oba ovšem měli několik potomků již z předešlých manželství). Narození syna na delší čas přivedlo Johnnyho Cashe k abstinenci, ale recidiva se nakonec v průběhu dalších let objevila ještě několikrát. Až v roce 1992 se mu podařilo nadobro vymanit ze spárů svých démonů a i jeho manželství nabralo harmonickou podobu. I přes všechny své neřesti Cash svou ženu velmi miloval – když v roce 2003 nečekaně zemřela, byl to šok nejen pro něj, ale i pro všechny ostatní, neboť v té době již nemocemi a následky dřívější nezřízené konzumace alkoholu a drog sužovaný a poznamenaný Cash měl k smrti nakročeno určitě více. Nakonec se zlomeným srdcem přežil svou ženu jen o necelé čtyři měsíce.


6. Sharon Den Adel + Robert Westerholt

Ačkoliv poslední dvojice zatím není ve svazku manželském (byť Sharon poslední dobou v rozhovorech o Robertovi mluví jako o svém manželovi - oficiální potvrzení ale zatím schází), jejich dlouholetý a harmonický vztah do našeho výčtu určitě patří. Zpěvačka Sharon Den Adel a kytarista Robert Westerholt, oba působící v metalové kapele Within Temptation se spolu poprvé setkali již na střední škole a postupem času z jejich přátelství vykrystalizoval vztah, který následně v roce 1996 vedl i k založení skupiny The Portal, která se ovšem záhy přejmenovala na Within Temptation. I přes poměrně strmý vzestup v popularitě kapely a nastalý kolotoč koncertů a nahrávání, se partnerům dařilo i v soukromí a v roce 2005 se jim narodila dcera Eva Luna. Ta byla v roce 2009 následována synem Robinem Aidenem a o další dva roky později dalším synem Loganem Arwinem. I přes mateřské povinnosti Sharon ani Robert kapelu nerozpustili a naopak pokračovali v její činnosti, jak jen jim to rodinný život dovoloval. Až po narození třetího dítěte v roce 2011 se Robert rozhodl vzdát se koncertní činnosti a věnovat se více rodině. V kapele ovšem zůstal jako skladatel a samozřejmě se muzikantsky podílí na všech studiových nahrávkách kapely.


Fungujících manželských svazků mezi muzikanty bychom našli určitě ještě celou řadu a určitě bychom mezi ně mohli zařadit i dlouholeté manželství Paula McCartneyho s Lindou McCartney, která s ním působila v kapele Wings, nebo nedávno uzavřený sňatek mezi slovutným kytaristou Carlosem Santanou a neméně proslulou bubenicí Cindy Blackman. Samozřejmě bychom našli i dlouhou řadu muzikantských manželství, která z nejrůznějších příčin ztroskotala, ale o tom třeba někdy příště. Pokud vás napadají další dvojice, co je kromě hudebního pouta váže i pouto manželské, podělte se o ně s námi v komentářích.

Tagy humor
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY