Přejít k hlavnímu obsahu
Film mapuje turbulentní období George Michala. | Foto: Aerofilms
Film mapuje turbulentní období George Michala. | Foto: Aerofilms
redakce -

Freedom Uncut: do kin jde finální dílo George Michaela

Když v prosinci 2016 zemřela hudební ikona George Michael, byl to pro popový svět šok. Vlivný muzikant, který svou kariéru začal v duu Wham!, za sebou nechal dědictví v podobě pouhých pěti sólových alb – mnohé z nich se ale staly klasikou. Například Listen Without Prejudiuce, Vol. 1, které vyšlo v roce 1990. A právě formativní a zároveň turbulentní období, které po vydání této desky nastalo, podrobně sleduje dokument George Michael Freedom Uncut. Jedinečný a autorizovaný pohled do soukromí slavného zpěváka vstupuje do kin od 22. do 26. června 2022.

Listen Without Prejudiuce, Vol. 1 je dodnes nejprodávanějším albem George Michaela. Deska, na níž se podíleli Stevie Wonder i Mick Jagger s Keithem Richardsem z Rolling Stones, dobyla hitparády po celém světě, včetně první pozice v Británii a druhého místa ve Spojených státech, Austrálii, Francii a dalších zemích. Špatně si nevedlo ani nové vydání z roku 2017. Nahrávka je plná balad a až folk-rockových inspirací, dojde ale i na soulové a taneční nálady. Patřičná volba – epidemie HIV/AIDS vyvolala v homosexuální komunitě strach a rázně ukončila rozjásaná osmdesátá léta. Chtě nechtě se to muselo odrazit i na hudbě samotné.

Ačkoliv bylo album komerčním úspěchem, navázal na něj nechvalně proslulý soudní spor s nahrávací společností Sony, kde Michael firmu obvinil, že ho coby umělce nepodporuje naplno. Zároveň v této době došlo v jeho osobním životě k bolestné ztrátě, když zemřela jeho první láska Anselmo Feleppa.

Film George Michael Freedom Uncut vznikal ještě za zpěvákova života, George Michael se na něm přímo podílel, a dokonce natočil doprovodný komentář. Jedná se tak o finální dílo jeho kariéry. Film obsahuje Georgeovy neviděné archivní a soukromé záběry z domova, které divákům poskytují jeho pohled na toto dramatické období života a odhalují, jak se stal jedním z nejvlivnějších umělců všech dob. Současně popisuje jeho boj proti zajetým standardům ve smlouvách nahrávacích společností, čímž přepsal dějiny hudebního průmyslu. George Michael zde také hovoří o tom, proč vystoupil ze záře reflektorů a otočil se zády ke slávě.

Kromě zpěváka samotného ve filmu poprvé pohromadě vystupuje pětice supermodelek – Naomi Campbell, Christy Turlington, Cindy Crawford, Tatjana Patitz a Linda Evangelista – které se objevily v ikonickém videoklipu k písni Freedom, ale řada hostů z hudební a umělecké branže. Svůj pohled k příběhu slavného zpěváka přidají Stevie Wonder, Elton John, Rickyho Gervaise, Nile Rodgers, Mark Ronson, Tracey Emin, Liam ​​Gallagher, Mary J. Blige, Jean Paul Gaultier, James Corden a Tony Bennett.

Klíčové období v osobním i muzikantském životě George Michaela si budete moci i ve vybraných českých kinech vychutnat od 22. června 2022 díky Aerofilms.

Tagy hudební film George Michael

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY