Přejít k hlavnímu obsahu
Hysteria od Muse je nejenom oblíbenou cover verzí baskytaristů, ale také fotbalistů. | Foto: flickr
Hysteria od Muse je nejenom oblíbenou cover verzí baskytaristů, ale také fotbalistů. | Foto: flickr
mbx - Pá, 25.11.2022 - 08:00

Fotbalisté s hudebním talentem

Právě probíhajícímu mistrovství světa ve fotbale se nedá uniknout. Ať už jste nadšeným fanouškem a sledujete všechny zápasy, nebo vás irituje skutečnost, že se koná v Kataru, zemi s nevalnou pověstí ohledně lidských práv a morálky, fotbal je nyní všudypřítomný. Co tahle se podívat, jestli se nenajdou fotbalisté, kteří kromě míče ovládají třeba i hru na hudební nástroj či zpěv. Měl někdo v životní loterii extra porci štěstí a vylosoval si nejenom sportovní, ale i hudební talent?

Petr Čech a jeho vytříbený bubenický vkus

Začněme u nás s jedním z nejznámějších fotbalistů a zároveň velmi šikovným rockovým bubeníkem. Ano, řeč je o Petru Čechovi, brankářské legendě Chelsea, Arsenalu a českého národního týmu. Před osmi lety se objevilo první video, kde Čech naprosto přesvědčivým způsobem zabubnuje skladbu Walk od jeho oblíbených Foo Fighters.

V průběhu dalších let se mu na jeho YouTube kanále sešly další cover verze od Nirvany, Coldplay či System of a Down. Nejnovějším počinem je ikonická Hysteria od Muse. Musíme Petra pochválit nejenom za jeho dovednosti s paličkami a koordinací končetin, ale i za vytříbený hudební vkus.

Za který tým hraje a zpívá Alisson Becker

Když už jsme u těch brankářů, tak Alisson Becker, brankářská jednička Liverpoolu a brazilského národního týmu, je velmi talentovaným kytaristou a zpěvákem. Becker je dalším fotbalovým fanouškem rockové hudby a poprvé se předvedl cover verzí skladby Don't Look Back In Anger od Oasis při svém příchodu do Liverpoolu.

Hm, zvláštní volba skladby, která je spjatá s jejich arcirivaly v Manchesteru (Noel Gallagher, autor skladby, je vášnivým fanouškem Manchester City). Nicméně, písnička je to chytlavá a Becker udělal dojem. Později také spolupracoval s liverpoolským hudebníkem Jamiem Websterem. To už dává více smysl nejenom hudební, ale i vzhledem k Beckerově prominentní pozici v klubu, který patří mezi tzv. velkou šestku klubů nejprestižnější fotbalové soutěže světa, Premier League.

Messi a spol. slyší na volání klavíru

Velmi populárním nástrojem u fotbalistů je piáno. Chtějí udělat dojem s křídlem v obýváku? Nebo oslnit fanynky romantickými písničkami? Nebo jsou fandové Eltona Johna či Mozarta? Ať už hrají jedním prstem, drtí populární odrhovačky, nebo zvládají klasické kousky, jejich dovednosti jsou často na velmi slušné úrovni. Fotbalové hvězdy Neymar, Alexis Sanchez, Paolo Dybala, David Alaba či Firmino nemůžou odolat pokušení černobílých kláves. Ostatně, přesvědčte se na vlastní uši ve videokompilaci níže.

Za extra zmínku stojí klavírní verze melodie Champions League, kterou hraje asi nejslavnější fotbalista všech dob, Lionel Messi. Jedná se unikátní jev, kdy Messi o sobě jako jeden z mála na světě (možná i jediný na světě) může prohlásit, že hraje v Champions League a zároveň hraje Champions League.

Povšimněte si vytříbeného prstokladu, dynamiky hry a komplexního provedení melodie, která uvádí milionářskou ligu. To není nějaká amatérská, těžkopádně nadřená etuda. To je vyjádření milovníka hudby a vytříbeného pianisty! Bravo, mistře Messi!

Vánoční fotbalový mix

No, a protože se nám blíží kvapem i Vánoce, na závěr se ještě podívejte na vánoční improvizaci hráčů Arsenalu z roku 2015. Kapela mastí v sestavě: Petr Čech (bicí), Santr (elektrická kytara a santovský plnovous), Alexis Sanchez (klávesy) a Nacho Monreal (rolničky).

Nejsou najednou ti fotbaloví bohové takoví lidštější a krásnější, když hrají na hudební nástroje? Přeji vám krásné chvíle nejenom u fotbalu a mistrovství, ale také s kytarou, basou, klávesy či paličkami v ruce.

Zelená je kytara, basa to je hra
a kdo groovy dává, jen ten vyhrává,
obránče na nás si pozor dej,
rychlá stupnice a jseš ztracenej...

Tagy lionel messi hudební talent fotbal neymar bubny petr čech piano

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & ČR.    http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY