Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 12.12.2021 - 00:01

FLB 1991: overdrive se zvukem kytaristů kapely Pearl Jam

Hudební obchod Funny Little Boxes z britského Norwiche reagoval na výzvu kytaristy Matta Webstera, působícího na YouTube kanálu Let's Play All, a připravil svůj první originální zkreslovač s označením 1991, který vychází ze zvuků kytar kapely Pearl Jam na slavném albu Ten, jenž bylo vydáno před třiceti lety. Když se před časem efekt objevil na webu společnosti, byl velmi brzy vyprodán, ale značka už připravuje v pořadí druhou reedici.

Podrobné informace o tehdejším gearu kytaristů Mikea McCreadyho a Stonea Gossarda sice nejsou k dispozici, ale předpokládá se, že zkreslené party obou nástrojů byly na CD Ten vytvořeny pomocí kombinace jednokanálových Marshallů JCM800 a pedálů Ibanez SD-9, TS-9 nebo analogového distortionu SansAmp z produkce neyworské firmy Tech 21.

„Overdrive 1991, který poskytne vše od jiskřivě čistého boostu až po masivní saturované zkreslení, byl speciálně navržen tak, aby zachytil ducha a převládající zvuk úžasné hudby vydané v roce 1991,“ uvádí výrobce. „Zastřešujícím cílem bylo zprostředkovat kytarový sound alba Ten od Pearl Jam. Výsledkem je pedál s pevnými středy, širokým rozsahem gainu a ovládáním blízkým lampovým zesilovačům.“

Podle zvukových ukázek se zdá, že by se zkreslovač vybavený třípásmovým korekcemi, hlasitostí a dvěma potenciometry gainu mohl osvědčit i při tvorbě zvuku jiných rockových kapel té doby. Mrkněte na přiložené video, kde Matt Webster s pomocí dvojice Stratocasterů, Gibsonu Les Paul a PRS Custom 24 hraje riffy od Pearl Jam, Red Hot Chili Peppers, Nirvany nebo Stone Temple Pilots.

Grungeový Funny Little Boxes 1991 s proudovým odběrem 11 mA napájí 9V adapter, footswitch je zapojen v režimu true bypass. Pokud máte rádi sound Mikea McCreadyho, Stonea Gossarda a dalších kytaristů z kapel, které v devadesátých letech ovládly světovou hudební scénu, tak si můžete efekt předobjednat za cenu 99 liber (necelých 3000 Kč).

Tagy Funny Little Boxes Funny Little Boxes 1991

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY