Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Čapek - Čt, 30.01.2014 - 00:01

Flashback X4: ručník do ringu průmyslu kytarových efektů

Když TC Electronics před třemi lety představili svou novou řadu pedálů s funkcí Toneprint, způsobili tím menší zemětřesení. Samotná firma byla vždy známá svými špičkovými efekty, některé z nich již lze považovat za legendární. Nejenže řada efektů Toneprint šlape dál ve stopách kvalitních kompaktních pedálů s širokými možnostmi zvuku, perfektním řemeslným zpracováním a intuitivním ovládáním, navíc také přidává technologii Toneprint, která uživateli umožňuje do svého pedálu nahrát šablony zvuků vytvořených muzikantskými legendami a od minulého roku si také majitelé těchto efektů mohou vytvářet zvuky od základu sami. A proč zůstat jen u velmi kompaktních pedálů?

Delay pedál Flashback X4 vychází – jak již název napovídá – z kompaktního delay pedálu Flashback. Ten při svých velmi nenáročných rozměrech nabídl obrovské množství typů delaye ve stereu, jednoduchý looper a dokonce i technologii "Audio tap", která umožňuje určit tempo zpoždění jednoduchými údery do strun. Pro velký úspěch pedálu bylo jeho rozšíření logickým krokem a přesně toho se dočkáváme zde v případě X4. Pedál se sice výrazně zvětšil, každý centimetr navíc ovšem přetéká funkcemi. Co tedy X4 nabízí?

Při prvním prozkoumání pedálu na první pohled vidíme standardní prvky těchto TC Electronics pedálů. Velmi rychle reagující nízkoprofilové nožní přepínače, přehledné rozvržení a popis obrovského množství funkcí a velmi dobře viditelné LED indikátory. Při pohledu na zadní panel se nám naskytne pohled na stereo vstupy i výstupy, MIDI vstup a výstup, vstupů pro expression pedál a zdířky na USB kabel a napájení. Jak USB kabel tak adaptér jsou k efektu přiloženy, čili nám odpadá starost s jejich sháněním. Vraťme se ovšem zpět k čelnímu panelu pedálu.

Dle popisů spínačů a minipřepínače Delay/Looper, který volí mezi dvěma základními funkcemi pedálu, je nám okamžitě jasné, že jednoduchý Looper z Flashbacku je zpět v mnohem intuitivnějším hávu a umožňuje plnou kontrolu nad hlasitostí smyčky, nahráváním, spuštěním/zastavením smyčky či jejím přehrání pouze jednou, dokonce je zde i funkce pro okamžité vymazání/znovunavrácení poslední nahrané vrstvy, což se opravdu hodí obzvláště při pokročilejším vrstvení. Z pedálu se tak stává plně vybavený looper, velmi snadno použitelný i při živém vystupování.

Hlavním zaměřením pedálu jsou ovšem samozřejmě rozličné delaye. Pedál v základu nabízí 12 různých modelů echa, od simulací páskového echa přes klasický analogový delay až po velmi čistý digitální delay, modelovaný podle legendárního rackové mašiny 2290. Najdeme zde i specifické a unikátní módy jako například LOFI, který opakuje signál lehce "špinavě" a dodává zvuku svojský charakter. Samozřejmostí je i velmi povedení Reverse, tedy delay, který tóny přehrává pozpátku, nebo například Ping Pong, který plně využívá stereo funkce pedálu a umožňuje tak jednotlivým opakováním přeskakovat z levého kanálu do pravého. U kteréhokoliv z modelů pak zvuk můžeme ovlivnit tradičními ovladači úrovně echa, času zpoždění a počtu opakování.


Veškeré tyto funkce vpodstatě najdeme i na základním Flashback pedálu, zde ovšem začíná ta opravdová legrace... Kterýkoliv mód můžeme přiřadit v po obě presetu k jednomu ze tří přepínačů A, B a C. Presety jsou naprosto nezávislé a pro každý si tedy můžeme zvolit diametrálně odlišné nastavení echa, také máme ovšem možnost ke každému presetu přiřadit, jakým způsobem bude fungovat čtvrtý spínač TAP, kterým si můžeme naťukat konkrétní tempo. K dispozici je tedy možnost přiřadit tapu hodnotu čtvrťové noty, osminové noty s tečkou (ideální pro velmi rytmický delay, který doplňuje vaše hraní o novou dimenzi), nebo dokonce jejich kombinaci, která přináší velmi zajímavou rytmizaci sama o sobě. Jak to ovšem je s tím Toneprintem?

Jak je z potenciometru volby módů zřejmé, do pedálu si můžeme uložit až čtyři Toneprint šablony. Od minulého roku nemusíme pouze vybírat ze široké databáze, na jejíž vytvoření se podílely zásadní osobnosti hudební scény, ale můžeme využít Toneprint editoru a zvuk si tak vybudovat od úplného základu, stačí do zdířky na zadním panelu zapojit přiložený USB kabel a jste připravení tvořit. A jelikož si můžeme pro každý preset zvolit kterýkoliv mód, máme tedy logicky možnost naprosto ignorovat tovární varianty delaye a vytvořit a následně uložit pouze svoje vlastní zvukové šablony. X4 Vám tedy nabízí naprostou kontrolu nad tím, jaké delaye vám budou k dispozici.

Dost ovšem o funkcích – co zvuk? Jak jsem již zmínil, TC Electronics jsou známí špičkovými pedály a X4 je zářným příkladem. Každý ze zvukových módů nabízí odlišnou barvu a možnosti echa a díky důrazu na detail se můžeme velmi blízko přiblížit i zvuku klasického páskovému echu či tradičnímu analogovému delayi a máme tedy možnost svůj zvuk obohatit o velmi charakteristickou barvu. Škála nastavení je opravdu široká, od velmi krátkého a jemného dozvuku v pozadí až po malebné plochy dozvuků, které se táhnou téměř donekonečna. Čistota, špína - ať už je pro Vás delay pouhým doplňkem nebo nedílnou součástí Vašeho zvuku a určuje směr vaší hry, Flashback X4 lze plně přizpůsobit vašim potřebám. Zvuk je inspirativní a baví – jednoduše jde o velmi dobře promyšlený delay.


Abych všechny informace shrnul – TC Electronics Flashback X4 je plně programovatelný delay s obrovskou paletou zvuků, kvalitním looperem a velmi nápomocnou funkcí Tap tempo. Pedál lze používat jak v režimu mono, tak v režimu stereo a to jak na vstupu, tak na výstupu, lze jej také ovádat pomocí MIDI, což opět rozšiřuje jeho již tak velmi bohatou nabídku možností. Delaye jsou studiové kvality, velmi intuitivně ovladatelné a je zde možnost si najít široké množství rozličných zvuků a plně je přizpůsobit svým potřebám. Rozvržení pedálů je naprosto přehledné, spínače, jacky i samotná krabička jsou velmi odolné a pedál je tak připraven i pro časté živé hraní a vydrží i nápor dlouhého turné. Díky možnosti Toneprint máme jak přístup ke zvukům světových muzikantů, tak přístup k prázdnému plátnu, na které můžeme namalovat své osobní představy ideálního echa.

TC Electronics jsou firma, která si nejenže drží svůj standard kvalitního výrobce efektových pedálů, ale také posouvá laťku a hází ručník do ringu celému průmyslu kytarových efektů. Flashback X4 vytváří nový standard komplexního řešení delay pedálu. Snad bude tato výzva vyslyšena, protože ve vzduchu je cítit revoluce kytarových pedálů. A TC Electronics stojí na barikádách jako první.

Tagy TC Electronic Flashback X4 Distortion

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY