Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Fender Treat-Light Wah Pedal: žabí sněm v luxusním balení

Wah pedál, neboli „kvákadlo“, je jedním z nejpoužívanějších efektů mezi kytaristy vůbec. Někdo v jeho případě sází na jednoduchost a funkčnost, další si potrpí na rozšířené možnosti úpravy zvuku. A právě pro ty druhé je tu Fender Treat-Light. Luxusní provedení, analogové obvody a široké možnosti nastavení, dělají z tohoto pedálu významnou konkurenci i těm nejslavnějším wah pedálům.

Jak to vypadá?

Od pohledu robustní a bytelná konstrukce pedálu dává tušit, že pedál snese i nějaký ten větší zápal hry, ovšem tomuto je potřeba přizpůsobit zejména odpor pedálu, neboť od výrobce je nastaven na ultralehký chod. Navíc dráha pedálu je poměrně krátká, a tudíž při těžké noze „kváknutím“ spíš jen tak proletíte. Ale naštěstí i v tomto směru je pedál ke svým uživatelům vstřícný a každý si najde to své, optimální nastavení.

Co se mi osobně moc líbí, je dřevěná nášlapná plocha pedálu, což působí nejen odolně, ale i elegantně, ba přímo luxusně. Kromě toho najdeme na těle pedálu i trojici miniswitchů, z nichž dva slouží k úpravě zvuku a jeden k červenému podsvícení pedálu, což je praktické zejména na tmavém pódiu, kde díky tomuto už nikdy nešlápnete vedle. Podsvícení není nijak intenzivní, spíše decentní a příjemné. Kromě miniswitchů je zde ještě potencimetr Range k úpravě vyšších frekvencí. Pedál lze napájet  adaptérem (není v ceně) nebo 9V baterií.

Vstup a výstup je na horní hraně pedálu, což nemusí každému vyhovovat zejména kvůli prostoru v pedalboardu, ale lomené jacky tuto nevýhodu částečně eliminují. Jinak zmíněné miniswitche a potenciometr jsou skutečně miniaturní a tudíž panuje jistá obava o jejich životnost, zvláště v případě, že bude v jejich blízkosti umístěna v pedalboardu kupříkladu spínač nějaké další krabičky. Ale i tento problém se dá obvykle poměrně snadno vyřešit. Pojďme se podívat na zvuk.

Fender Treat-Light

Jak to hraje?

Díky analogovým obvodům je zvuk stručně řečeno „klasický“. Ovšem tam, kde možnosti jiných kvákadel končí, tam možnosti Fender Treat-Light začínají. O možnosti podsvícení celého pedálu jsem se již zmínil a klasická červená dioda pak signalizuje že je pedál aktivní. Miniswitch MID FREQ nám dává možnost výběru preferovaných středových frekvencí (Hi, Mid, Low) a potenciometr RANGE nabízí úpravu výškových frekvencí. Miniswitch BUFFER nám pak nabízí možnost volby mezi dynamičtějším, výraznějším průběhem kváknutí a klasickým, nebo chcete-li, vyrovnanějším průběhem.

Po stránce zpracování, vybavení a co do zvuku a jeho možností, není pedálu co vytknout. Jediná moje výtka tak může směřovat k poměrně hlasitému lupnutí při aktivaci pedálu, slyšitelnému zejména při velkém zkreslení. A taková spíš osobní výtka pak směřuje k umístění konektorů na horní hranu, což by mně osobně trochu zkomplikovalo umístění do pedalboardu.

Závěr

Pokud si rádi hrajete se zvukem i u kvákadla, je Fender Treat-Light wah pedál přesně pro vás. Jen stěží budete hledat pedál s většími možnostmi nastavení, navíc v povedeném designu i míře odolnosti a v neposlední řadě i s příznivou cenou, činící necelých 2400 korun. Což je při jeho možnostech a poctivém analogovém propojení cena více než přívětivá.

Tagy Fender Treat-Light Wah Pedal Fender Wah pedal

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY