Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 01.05.2020 - 00:01

Fender omezí výrobu nástrojů s jasanovými korpusy

Prodejce Guitar Station, australský dealer produktů Fender, oznámil, že kalifornská značka plánuje postupně ukončit používání jasanu u většiny svých nástrojů. Výrobce o tomto kroku nejprve informoval své obchodní zástupce a nyní vydal i oficiální prohlášení, které změnu potvrzuje. Důvody jsou podle něj čistě environmentální a souvisí s klimatickými změnami a také masivním rozšířením škůdce krasce jasanového.

Krasec jasanový (Agrilus planipennis), invazivní druh původně asijského hmyzu, zničil za posledních dvacet let na území Severní Ameriky už miliony jasanových stromů. Snahy o omezení šíření tohoto druhu jsou zatím marné a podle prognóz by měly USA v budoucnu přijít o další desítky milionů jasanů.

K rozhodnutí Fenderu přispělo i globální oteplování a záplavy způsobené změnou klimatu. Většina jasanového dřeva, používaného Fenderem na výrobu korpusů, pochází z říčních ostrovů v deltě řeky Mississippi, kde jsou povodně relativně běžné, ale nový stav způsobuje, že tyto oblasti jsou v posledních obdobích dvě třetiny roku pod vodou, což má negativní vliv na strukturu, mechanickou odolnost a rezonanční kvalitu dřeva.

Podle Maxe Gutnika, vice prezidenta divize Fender Electric Guitars, Basses & Amplifiers FMCI (Fender Musical Instruments Corporation) má firma ještě dostatečné skladové zásoby jasanu, které by měly být využity pro stavbu speciálních sérií nebo historických replik nástrojů, jejichž výrobu bude s největší pravděpodobností zajišťovat především Custom Shop.

Prohlášení manažera FMCI je možná i nepřímou odpovědí na to, proč byly nedávno představené jasanové verze American Performer Raw Ash Stratocaster a Telecaster zařazeny do limitované edice, podobně jako další nástroje z bahenního jasanu včetně výročního 70th Anniversary Broadcasteru v laku Blackguard Blonde, nabízeného v sérii čítající pouhých 250 kusů.

Zatím není zřejmé, zda se ceny jasanových Fenderů plošně zvýší, a otázkou také zůstává, jestli značka pro stavbu svých standardních modelů v budoucnu nezvolí některý z evropských, severoafrických či asijských druhů tohoto dřeva.

Tagy Fender
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY