Přejít k hlavnímu obsahu
Noventa je po Meteoře a Parallel Universe další série, která nabourává zažité představy, jak mají vypadat kytary od Fendera. | Zdroj: ebay.com
Noventa je po Meteoře a Parallel Universe další série, která nabourává zažité představy, jak mají vypadat kytary od Fendera. | Zdroj: ebay.com
Jan Hamerský -

Fender Noventa Stratocaster PF CRT: nová klasika

Je pohodlný jako Strat, jednoduchý jako Telecaster a snímače si půjčil od Gibsona. Stratocaster PF CRT z letošní série Noventa přesto není slepá vývojová větev, kterou Fenderovi vývojáři stvořili, když si zase jednou pohrávali s prvky svých klasických modelů. Tato kytara by se brzy mohla stát novou klasikou.

Noventa je po Meteoře a Parallel Universe další série, která nabourává zažité představy, jak mají kytary od Fendera vypadat. Společnost ji představila letos v lednu, a okamžitě vzbudila velké haló. Statocaster vybavený konkurenčními Gibson snímači P-90, to jako vážně? Předsudky stranou. Není to žádný pekelný zmetek, nýbrž výborný nástroj, ze kterého se může lehce stát nový fenderovský standard.

Díky dvěma „kostkám mýdla“ Strat nešumí a má výrazně hlubší, vystředěný a hladší zvuk. Pořád to ale jsou singly a vedle chvění strun nabírají také vibrace olšového korpusu. Proto si kytara zachovala pro Stratocastery typický říz. Také nezní tak chlupatě jako třeba sedmdesátková Telata s humbuckery Wide Range ze série Thinline.

Zásadně se změnila také ergonomie nástroje. Ze tří knoflíků zůstaly dva, Volume a clona. Krk je vysoustružený do asymetrického, moderního céčkového profilu, který přeje rychlejším pohybům po hmatníku, a jednozvratné tremolo šlo pryč úplně. Vznikl tak nadmíru sympatický kompromis mezi příjemným a elegantním Stratem a strohým primitivismem Telecasteru. Protože kriticky ohrožený palisandr podléhá stále přísnějším regulacím, Fender opět místo něj upřednostnil hmatník z Pau Ferro, u něhož dost záleží na opotřebení – čím je větší, tím snáz je zaměnitelný s palisandrem. Naneštěstí testovaný kus mnoha jinýma rukama neprošel, takže hmatník měl stále ještě pocitově trochu hrubší povrch. Po sluchu je ale mezi těmito dřevy sotva znatelný rozdíl.

Dejte této Noventě pár týdnů k dobru a uvidíte, jak s ní ožijete. Dvacet tisíc je férová cena za pohodlný, solidní a naprosto spolehlivý nástroj s přidanou hodnotou neobyčejně atraktivního designu.

Tagy Fender Noventa Stratocaster Fender Noventa Stratocaster PF CRT P-90

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY