Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Čt, 06.11.2014 - 08:00

Fender Malibu Mustang: nejen plážová kytara

Kalifornie znamená sluncem zalité pláže, šumění moře, nablýskané sportovní kabriolety a v nich sličná děvčata. Nás ale zajímá jiný symbol Ameriky: kytara Fender. A proč by na zadních sedadlech těch auťáků nemohl být zrovna Fender Malibu Mustang LPB? Co na tom, že země jeho vzniku je o tisíce kilometrů dál na východ: své kořeny má nepochybně v oné slunné Kalifornii.

Jak to vypadá?

Atmosféra popsaná v úvodu na vás dýchne okamžitě po vybalení kytary z přepravní krabice. Nádherná modrá metalíza s bílým lemováním, třemi "rychlými" pruhy téže barvy na vrchní desce a perleťový pickguard působí sportovním a letně bezstarostným dojmem. Ani při podrobném ohledání jsem nenašel výraznější estetickou chybičku (což nebývá u nástrojů z asijské produkce zrovna častým jevem).

Tvarově dost zmenšený dreadnought je celkově velmi dobře zpracován po řemeslné i zvukové stránce. Zadní deska spolu s luby je vyrobena z mahagonu, přední deska ze smrku s žebrováním ve tvaru X. Javorový krk je v klasické kombinaci s palisandrovým hmatníkem, 20 pražci a orientačními značkami ve tvaru teček.

Když jsem vzal kytaru poprvé do ruky, měl jsem pocit, že držím svého Stratocastera, a nebylo to určitě jen díky tomu, že kytara má totožnou hlavici, jako tento legendární model, ale především díky shodnému profilu krku ve tvaru písmene C. Také zmenšené tělo kytary vám dává trochu jiný pocit ze hry, než když si na krk pověsíte "plnokrevného" dreadnoughta... na kytaru se hraje neskutečně pohodlně.

Značkové mechaniky Fender Vintage se starají o bezchybné ladění, které si můžete kdykoliv bez problémů zkontrolovat díky vestavěnému preampu Fishman Isys III, který obsahuje vestavěnou ladičku a třípásmový EQ. Pouzdro na 9V baterii je spolu se vstupním jackem umístěno na spodním lubu kytary, což je sice méně obvyklé, ale jack ani při hře v sedě nijak zvlášť nepřekáží; a komu ano, může použít lomený a je po problému.

Kobylka je z palisandru a sedlový i nultý pražec jsou ze syntetické kosti NuBone. Menzura nástroje činí 643mm. Továrně natahované struny D´Addario o síle 0.12 jsou zárukou dobrého zvuku, nic nám tedy nebrání hrábnout do strun...

Stejný model, jen v barvě natural...

Jak to hraje?

Jak je dobrým zvykem, začneme zvukem "na sucho". První dojem byl ale tak trochu rozpačitý... kytara zněla hodně zavřeně a zahuhlaně, což jsem přičítal jednak malému korpusu, tvrdému laku a nevyhranosti nástroje. Po několika hodinách hraní byl dojem ze zvuku mnohem lepší, kytara se rozehrála a trochu se začaly ozývat i středy, jejichž nedostatku jsem se zprvu dost obával. Určitá zahuhlanost a tenkost ve zvuku sice díky již zmíněné velikosti těla přeci jen zůstala, ale už jsem slyšel i horší. Kytara dobře reaguje na dynamiku hry a na střídání techniky prsty - trsátko. A protože kytara je elektroakustická, neváhejme a zapojme se...

Elektrifikace zvuku kytaře výrazně prospívá, neboť ekvalizér nám trochu pomůže dohnat to, co kytaře nasucho chybí. Preampy a snímače Fishman jsou proslulé svou kvalitou a schopností věrně reprodukovat přirozený zvuk kytary, pouze s patřičným zesílením. Fishman Isys III toto zvládá také na jedničku, ale kytaře přeci jen o trochu víc sluší, když si trochu pohrajete s nastavením a sem tam něčeho uberete či naopak přidáte.

Zejména ona zmiňovaná tenkost a zahuhlanost zvuku se dá při troše snahy pomocí preampu zázračně odstranit a malé tělo rázem přestává být handycapem, ale stává se naopak výhodou, neboť máte plnohodnotný a překvapivě "velký" zvuk a zároveň komfort hraní na malý korpus.

Závěr

Využití téhle kytary je dle mého názoru skutečně univerzální a určitě s ní naděláte parádu nejen při hraní s přáteli na slunné pláži (ať už bude kdekoliv), ale nebál bych se vzít tuhle kytaru i na ledasjaký jam session. Své místo si ale určitě vydobude i na pódiích.

Električtí kytaristé ocení zejména její malé rozměry, pohodlný krk takřka shodný s krky elektrických kytar Fender. Ty ostatní by mohl zaujmout třeba neotřelý retro vzhled, kvalitní zpracování i zvuk a dostupná cena. Překvapivě velmi povedená čínská záležitost. Po řemeslné a technické stránce zcela bez výtek a zvuk je prostě takový, jaký je... berte, nebo nechte být.

Tagy Fender
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY