Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 22.07.2014 - 10:40

Fender AS Jaguar Bass: první Jaguar z Corony

Fender inzeruje na svých stránkách vůbec první model baskytary Fender American Standard Jaguar, který bude kompletně vyráběn továrnou v kalifornské Coroně. Firma ve verzi Jaguar doposud vyráběla ve svých dceřiných společnostech pouze levnější modely Vintage Modified, Modern Player a Troy Sanders (speciál a asijská řada Squier).

Tělo, tvarově kopírující kytarovou předlohu, je z olše stříkané polyuretanem, na javorovém krku s profilem subtilnějšího C je nalepen palisandrový hmatník s dvacítkou středně silných pražců, malým radiusem 9.5 palce, obdélníkovými značkami a kostěným nultým pražcem.

Novinkou je odolná grafitová výztuha Posiflex, jejíž nastavovací šroub je přístupný malou šachtou v pickguardu. Pro pohodlnější hru levé ruky je zadní část krku ošetřena matným lakem, hlava nástroje má zřejmě z důvodu příslušnosti Jaguaru k vintage kategorii lak leštěný.

Basa je vybavena dvojicí snímačů, kobylkovým keramickým single-coilem Jazz Bass a středním půleným Alnico 5 snímačem American Vintage '63 Precision. U vintage nástroje překvapí osazení aktiv/pasiv elektronikou, která má bohatou výbavu v podobě čtveřice potenciometrů a stejného počtu přepínačů.

Dvojice klasických potenciometrů slouží k ovládání hlasitosti a tónové clony v případě, že hrajete pouze v pasivním modu. Po zapnutí aktivní elektroniky (malý horní přepínač) máte k dispozici dvojici zapuštěných koleček pro korekci výšek a basů.

Chromovaná destička na spodním rohu nástroje nese trojici switchů, dvěma z nich aktivujeme jednotlivé snímače a třetím měníme zapojení z paralelního na sériové - tento switch funguje pouze při obou zapojených snímačích. Elektronika je napájena 9V baterií, jež je umístěna v plastovém krytu na zadní straně nástroje.

Mechaniku tvoří odlehčené vintage ladicí kolíky s velkými listy, čímž se minimalizuje případná tendence basy přepádávat na hlavu. Kromě známého kulatého srážeče strun D a G, je zde také retainer pro strunu A, který je součástí chromované podložky pro ladicí kolík. Jednoduchá, ale chytře navržená kobylka High-Mass Vintage umožňuje hráči nasadit struny skrz tělo nebo je uchytit pouze v těle kobylky.

Basy Fender American Standard Jaguar budou dostupné ve čtyřech barevných modifikacích Olympic White, Black, Mystic Red a třítonový sunburst. Předpokládaná cena pro americký trh je cca 1 500 dolarů, uvidíme, za jakou částku si ji budou moci pořídit evropští muzikanti, ale nehledě na cenu musím přiznat, že ta bílá varianta vypadá fakt libově.

Tagy Fender
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY