Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 22.07.2014 - 10:40

Fender AS Jaguar Bass: první Jaguar z Corony

Fender inzeruje na svých stránkách vůbec první model baskytary Fender American Standard Jaguar, který bude kompletně vyráběn továrnou v kalifornské Coroně. Firma ve verzi Jaguar doposud vyráběla ve svých dceřiných společnostech pouze levnější modely Vintage Modified, Modern Player a Troy Sanders (speciál a asijská řada Squier).

Tělo, tvarově kopírující kytarovou předlohu, je z olše stříkané polyuretanem, na javorovém krku s profilem subtilnějšího C je nalepen palisandrový hmatník s dvacítkou středně silných pražců, malým radiusem 9.5 palce, obdélníkovými značkami a kostěným nultým pražcem.

Novinkou je odolná grafitová výztuha Posiflex, jejíž nastavovací šroub je přístupný malou šachtou v pickguardu. Pro pohodlnější hru levé ruky je zadní část krku ošetřena matným lakem, hlava nástroje má zřejmě z důvodu příslušnosti Jaguaru k vintage kategorii lak leštěný.

Basa je vybavena dvojicí snímačů, kobylkovým keramickým single-coilem Jazz Bass a středním půleným Alnico 5 snímačem American Vintage '63 Precision. U vintage nástroje překvapí osazení aktiv/pasiv elektronikou, která má bohatou výbavu v podobě čtveřice potenciometrů a stejného počtu přepínačů.

Dvojice klasických potenciometrů slouží k ovládání hlasitosti a tónové clony v případě, že hrajete pouze v pasivním modu. Po zapnutí aktivní elektroniky (malý horní přepínač) máte k dispozici dvojici zapuštěných koleček pro korekci výšek a basů.

Chromovaná destička na spodním rohu nástroje nese trojici switchů, dvěma z nich aktivujeme jednotlivé snímače a třetím měníme zapojení z paralelního na sériové - tento switch funguje pouze při obou zapojených snímačích. Elektronika je napájena 9V baterií, jež je umístěna v plastovém krytu na zadní straně nástroje.

Mechaniku tvoří odlehčené vintage ladicí kolíky s velkými listy, čímž se minimalizuje případná tendence basy přepádávat na hlavu. Kromě známého kulatého srážeče strun D a G, je zde také retainer pro strunu A, který je součástí chromované podložky pro ladicí kolík. Jednoduchá, ale chytře navržená kobylka High-Mass Vintage umožňuje hráči nasadit struny skrz tělo nebo je uchytit pouze v těle kobylky.

Basy Fender American Standard Jaguar budou dostupné ve čtyřech barevných modifikacích Olympic White, Black, Mystic Red a třítonový sunburst. Předpokládaná cena pro americký trh je cca 1 500 dolarů, uvidíme, za jakou částku si ji budou moci pořídit evropští muzikanti, ale nehledě na cenu musím přiznat, že ta bílá varianta vypadá fakt libově.

Tagy Fender

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY