Přejít k hlavnímu obsahu
Na Instagram unikly úryvky erotických videohovorů mezi Ellefsonem a údajně nezletilou dívkou | Foto: Carter Sterling
Na Instagram unikly úryvky erotických videohovorů mezi Ellefsonem a údajně nezletilou dívkou | Foto: Carter Sterling
Jan Hamerský -

Farářův konec

Není to ani ne pár týdnů, co soud Rikarda Sundena, bývalého kytaristu Sabaton, odsoudil na devět měsíců a k 133 500 (českých) korun pokuty za zneužití osmileté kamarádky jeho holčičky a přechovávání dětského porna. Metalem teď hýbe nový skandál, který se týká ještě větší kapely.

Jedno si ujasněme hned zkraje. Miluju Megadeth, i když posledních dvacet let připomínají víc průtokový ohřívač na talenty než thrashovou legendu. Na rozdíl od ostatních vždycky měli jasno, jestli jsou tančíky, stíhačky a atomovky hustý nebo fuj a proč je válka vůl. V hlubokých osmdesátkách, kdy co nebylo v hlavě, muselo být (zapíchané) v rukách, chrlili tehdy skoro nehratelné prstolamy, těkavá sóla, která způsobují závratě a rozežírají nosní přepážky a jeden šokující zvrat v rytmu za druhým.

Ani potom, co Černé album od Metallicy změnilo pravidla hry, se nebáli jednodušších písniček a o to těžších témat jako dluhy (Foreclosure of the Dream) nebo zneužívání dětí (Family Tree). A nakonec po přelomu tisíciletí vyhnali své alkoholové a drogové démony s pomocí Ducha Svatého; kapelník Mustaine uvěřil, z baskytarista Ellefsona je dokonce protestantský pastor.

Poslední bod je trochu problematický. Tím pádem obligátní žánrové nadávání na buzny, které kazí pravý metal, v jejich podání chytlo homofobní podtón. Na druhou stranu, bez víry by stěží mohla pokračovat jiná, pro Megadeth zásadní bromance, partnerství Davea (Mustaina) a Davea Juniora (Ellefsona).

Mezi lety 2002 až 2010 si šli tvrdě po krku. Mustaine kapelu zdrcenou neúspěchem alba Risk rozpustil a pár let nato postavil jinou, ze kterých se vyklubali obnovení Megadeth bez Ellefsona. Na to se Junior snažil u soudu domoci osmnácti milionů ušlého zisku za porušení copyrightu. Přesto si deset let zpátky jako správní křesťané odpustili, uznali, že se navzájem potřebují a sešli se v kapele, která oba proslavila. Těch deset let skončilo tohle pondělí.

Co se týče kreativity a byznysu, známe se, ale jsou tu zjevné stránky Davidova života, které si nechal pro sebe. (...) Je důležité vyslechnout všechny hlasy pozorně a s úctou, aby pravda vyšla najevo.(prohlášení Megadeth z 10. května 2021)

Na Instagram unikly úryvky několika erotických videohovorů mezi Ellefsonem a údajně nezletilou dívkou. Masturbují na nich a vyměňují si sexuálně explicitní fotky. Ellefson potvrdil, že si volali, a rázně odmítl, že by ji obtěžoval. Uživatelce Edaphosauruses je prý devatenáct a kontaktovala ona jeho s tím, že se trochu pobaví; nasdílel i její stanovisko, které jeho verzi potvrzovalo. Pak oba aktéři své statuty smazali a na Instagramu i Twitteru se uchýlili do soukromého módu.

Je celkem jedno, že doličná videa jsou prakticky nedohledatelná, jestli Ellefson náhodou říkal pravdu nebo ji podává po lžičkách. I tohle je u zbožného křesťana, faráře, sedmadvacet let ženatého chlapa a navíc spoluautora druhé zmíněné písničky silná káva a sociálky se podle toho k němu chovaly. Proto Megadeth na všech svých účtech současně oznámili, že ve světle nových skutečností a už tak dost napjatých vztahů Ellefson končí. Potud PR ke křesťanům přátelské thrashovky jednalo rozvážně, ale důsledně a taktně vůči Ellefsonově rodině. Nemůže si dovolit ani stín tak vážného podezření.

Jiný problém je, jak kapela poběží dál. Megadeth zase budou stát a padat s kapelníkem, kterému roky chybí nápady. Umí přitáhnout mistry nad mistry (Al Pitrelli, Chris Broderick, Shawn Drover a aktuálně Brazilec Kiko Loureiro), ale nikdy tak nápaditý ansámbl jako kdysi z Ellefsona, Martyho Friedmana a Nicka Menzy. Nové album možná ještě vyjde s Ellefsonovým příspěvkem, ale od těch dalších už bych žádnou nadčasovou kvalitu nečekal.

Tagy Glosa Dave Ellefson Dave Mustaine sexuální zneužívání Megadeth

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY