Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 14.07.2019 - 12:00

Evropský soud zamítl Gibsonu ochrannou známku na modely Flying V

Evropský soud rozhodl, že firma Gibson nemůže na území EU využívat práva vyplývající z ochranné známky, vztahující se k liniím korpusu el. kytar typu Flying V. Odvolací soud konstatoval, že „tvar Flyingu V nedisponuje konstrukčními prvky rozlišovacího charakteru a neodlišuje se od norem a zvyklostí daného odvětví.“

Kořeny případu sahají do června roku 2010, kdy Gibson poprvé podal patentovou přihlášku u příslušných úřadů EU. Oprávnění bylo společnosti zpočátku uděleno, ale v říjnu 2014 rozhodnutí napadl majitel firem Warwick a Framus Hans-Peter Wilfer, který u soudu se stížností uspěl.

V roce 1958 představovala první série Flyingu skutečně originální a na svou dobu odvážný koncept, ale podle většiny odborníků z EUIPO (Úřad Evropské unie pro duševní vlastnictví) čekal Gibson s přihlášením patentu platného pro území EU příliš dlouho.

Nicméně výrobce drží patenty také na další součásti a konstrukční prvky Flyingu V (tvar hlavice, elektronika, hardware), takže je možné, že kauza Gibson versus Evropská unie bude mít pokračování. Navíc práva chránící tvar této kytary firma uplatňuje i v jiných než hudebních oblastech, jakými jsou např. šperkařský nebo oděvní průmysl.

Výsledný verdikt Evropského soudu téměř s určitostí využijí právní zástupci konkurenční americké značky Dean, s níž je Gibson v obdobném sporu, zahrnujícím kromě Flyingu V i modelovou řadu Explorer. Patenty platné pro USA si nechal Gibson registrovat v roce 1997, ale firma Dean uvedla první verze modelů V a Z více než 20 let před samotnou registrací. V tomto případě bude zřejmě hrát důležitou roli právní výklad nové přihlášky ochranné známky podané 11. září 2018.

Na prvním přiloženém videu představuje manažer Gibsonu Mark Agnesi nejnovější kolekci Flyingu V ze série Original, která se vrací k původním modelům značky. Další záznamy demonstrují letitý Flying V Korina z arzenálu kytaristy britských The Kinks Davea Daviese. Tento vintage model z roku 1958 bude dražen 19. července na aukci domu Heritage v texaském Dallasu.

Tagy Gibson Gibson Flying V
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY