Přejít k hlavnímu obsahu
Ethan Kaplan z divize Fender Digital
JTK -

Ethan Kaplan: Technika se mění, umělecké vyjádření a kreativita ne

Fender Digital má na starost vývoj moderních technologií. A tato sekce firmy vytvořila poslední novinku mezi aparáty Fender – Fender Mustang. Ambicí této řady je přinést pokrok na poli digitálních a modelingových zesilovačů. O této novince a technologických vychytávkách s ní spjatých jsme se bavili s Ethanem Kaplanem – vedoucím divize Fender Digital.

Jsi hlavním vedoucím Fender Digital. Za co přesně je tohle oddělení zodpovědné?

Fender Digital je mladý tým – existuje teprve zhruba rok a půl a jeho součástí jsou různé týmy lidí specializujících se na inženýrství a digitální produkty. Jsme zodpovědní za vše, co vidíš na Fender webu, za jeho aplikace, veškeré online aktivity jako Tune, Tone, Riffstation a další nové produkty, které chystáme. Pracujeme v podstatě stejně jako ostatní oddělení ve Fenderu.

Ačkoliv jsem fanouškem značky, tak slova „Fender“ a „digital“ na mě vedle sebe působí trochu nepatřičně. Slýcháš tohle často?

Ani ne. Způsob, kterým produkujeme, posloucháme a užíváme si hudbu se hodně přiblížil způsobům, jakými konzumujeme ostatní media (filmy, knihy, TV). Vyrábíme věhlasné nástroje, které jsou ze dřeva a kovu. Tyhle nástroje ale nejsou ničím bez talentu hudebníka a bez technických možností si umělcovo výsledné počínání poslechnout. Je skvělé hrát na kytaru přes lampový aparát a nahrávat to na super mikrofonem na 2palcovou analogovou pásku. Ale stejně tak je super hrát přes digitální aparát a nahrávat to do garage bandu (hudební a editační program počítačů Apple – pozn. red.) Nástroje a technické prostředky se mění. Umělecké vyjádření, kreativita a muzikálnost ne. Ty se pouze vyvíjejí.

Pro ty, kteří o něm nikdy neslyšeli – co je nový Fender Mustang?

První verze zesilovačů Mustang byly nejen naše nejprodávanější zesiky, byly to nejprodávanější zesiky na trhu všech dob. Tohle je nová generace, používá rychlejší procesory, barevné obrazovky a jde také o první zesik na trhu s WiFi a Bluetoothem, díky čemuž si do něj můžete stahovat další vychytávky i poté, co si ho koupíte.

Pro koho je Fender Mustang ideální?

Série Mustang GT nabízí tři velikosti/modely, od perfektního zesiku na doma pro cvičení a nahrávání (Mustang GT40) až po Mustang GT100 a Mutang GT200, které oba představují sílu hodnou pódia v lehkém a přenosném provedení ideálním pro živé hraní. Mezi GT40, GT100 a GT200 si to své najde každý typ hráče, ať už hrajete v kostele, doma nebo místní kavárně.


Fender Mustang prezentujete jako „nejvyspělejší digitální zesilovač na světě“. Co tím máte na mysli?

Představte si, že vezmete technologii, která pohání většinu smart phonů, připojíte ji k velkému repráku s veškerým know-how a znalostmi Fenderu v oblasti audia, a tuto výpočetní sílu využijete k nasimulování zvuku jakéhokoli zesilovače jakékoli velikosti. To je to, co vám Mustang GT přináší. Je to počítač s reproduktorem, který otevírá nový svět tónových možností.

V souvislosti s komby Fender Mustang jste vyvinuli speciální appku Fender Tone app, která je určená pro smart phony a tablety. Je podmínkou pro to, aby Fender Mustang šlo používat?

Není nezbytná, ale rozhodně používání usnadňuje a rozšiřuje. Fender Tone app využívá BlueTooth pro komunikaci s aparátem Fender Mustang a umožňuje detailní úpravu veškerého nastavení. Můžeš si s ní si vytvořit nekonečně mnoho zvuků. Používání aplikace pro nastavování signálové cesty a efektů je velká zábava. Zároveň tě učí, jak signálová cesta funguje, jak je dobré skládat efekty za sebe, jak funguje který zesilovač a podobně. Při navrhování aplikace jsme zohledňovali všechny úrovně pokročilosti kytaristů a snažili se ji vytvořit maximálně uživatelsky přístupnou.

Co s aplikací plánujete do budoucna?

Chceme dále vytvářet efekty, simulace zesilovačů, zvukové presety známých kytaristů a podobně. Čím hlubší budou možnosti nastavení aparátů Fender Mustang přes aplikaci, tím širší kreativitu budou každému kytaristovi poskytovat.

Digitální aparáty jsou super domů na cvičení a trénink. Jak si umí Fender Mustang poradit se stagí a s hraním live?

Modely GT100 a GT200 jsou dostatečně výkonné pro hraní s kapelou. Speciálně GT200 se velmi dobře prosazuje vedle bicí soupravy a basového aparátu. Oba dva jsou vybavené výstupem pro linku a samozřejmě je můžeš nabrat mikrofonem.

Jaký je tvůj osobní oblíbený zvuk na kombech Fender Mustang?

Baví mě experimentovat s delayem, reverbem a harmonickými efekty k získání takových povznášejících a éterických zvuků. Baví mě také simulace lampových zesilovačů. Fender Mustang umí poskytovat pěkný, čistý zvuk a pak, jakmile trochu zabereš, přepneš snímače, případně přidáš volume na kytaře, ti dá ten poctivý crunch.

Můžeš vysvětlit, jak probíhá tvorba zvuků pro aplikaci ve vašich „laboratořích“? Jak to všechno funguje a jak tví kolegové designují zvuky?

Většina kolegů jsou zároveň kytaristé a tráví spoustu času hledáním správného nastavení pro simulaci kabinetů, efektů a celkového signálového procesingu. Také spolupracujeme s různými umělci, kteří si přinesou svůj zesik jehož různá nastavení „okopírujeme“ a uložíme pro použití v Fender Tone aplikaci.

Tagy Fender Mustang Fender Ethan Kaplan

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JTK
JTK
Zástupce šéfredaktora Frontman.cz. Copywriter v Kytary.cz Bassist/Rapper Kapely Five O'Clock Tea (5OT) a B.U.M Born to be LOUD FB: Jan Krčmář Instagram:…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY