Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 06.07.2020 - 00:01

Epiphone Texan: akustika z americké produkce

Od roku 1958 představuje Epiphone Texan inspiraci pro řadu muzikantů, k nimž se řadí i Paul McCartney, Peter Frampton nebo Noel Gallagher z Oasis. Letos přichází firma Epiphone s reedicí tohoto modelu, jenž je po více než padesáti letech opět vyráběn v americkém Bozemanu, kde se o ruční stavbu starají zkušení kytaráři Gibsonu. Nástroj nabízí celomasivní konstrukci s žebrováním X a nechybí kvalitní elektronika od firmy LR Baggs.

Pro zadní ozvučnici a luby byl vybrán osvědčený mahagon kombinovaný s topem ze smrku sitka, pečlivě opracovaným výztužným žebrováním a lemovkami hran. Mahagonový krk s klasickým profilem Round D nese palisandrový hmatník o radiusu 12 palců, osazený blokovými pozičními značkami z pravé perleti, 20 středně silnými pražci ve stylu Legend a kostěným ořechem širokým 44 mm.

Kytara s menzurou 25.5 palců disponuje kobylkou z indického palisandru s kolíčky ze směsi Tusq a kompenzovaným kostěným sedlem. Ladění obstarávají vintage mechaniky Grover s niklovaným povrchem a malými plastovými rondely. Želvovinový pickguard je stejně jako u originálu vyroben z celuloidu.

Ozvučení je řešeno systémem LR Baggs VTC se speciálním nízkoprofilovým senzorem umístěným pod sedlem kobylky, jenž je odolnější než konvenční páskové piezo snímače a poskytuje také přirozenější zvuk s hřejivějším témbrem, masivnějšími basy a širší dynamickou odezvou. Modul s aktivním předzesilovačem napájeným 9V baterií je umístěn v ozvučnicovém otvoru, takže nijak nenarušuje celistvý design nástroje.

Elektroakustický Epiphone Texan je nabízen v transparentních úpravách Antique Natural nebo Vintage Sunburst, krytých tenkou vrstvou nitro laku pro přirozenější rezonanci. Americká produkce, situovaná do dílen Gibsonu v Montaně, se odrazila i na ceně modelu, která se v případě amerického trhu pohybuje pod hranicí 2700 dolarů včetně pevného pouzdra.

Tagy epiphone Epiphone Texan
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY