Přejít k hlavnímu obsahu
To zásadní, tedy zvuk, je bez jakýchkoliv kontroverzí výborný | Foto: Youtube.com
To zásadní, tedy zvuk, je bez jakýchkoliv kontroverzí výborný | Foto: Youtube.com
Jan Hamerský -

Epiphone Standard 61 Maestro Vibrola Vintage Cherry: na hlavu padlý luxus

„Druhořadá“ eltýdýčka mají exkluzivní řady Made in Japan. Skéro adaptuje nástroje z paralelního vesmíru Lea Fendera. Ještě větší zmatky do low endu už pár let vnáší také Gibsonův Epiphone. Typickým příkladem je novinka SG Standard 61 Maestro Vibrola Vintage Cherry.

Bazarová klasika, kultovní (es)géčko čtyřstovka za čtyři litry neskutečně nakládá. Horší kusy se však na popruhu převažují kvůli těžišti blíž u hlavy. Proto jsem byl zvědavý, s čím se asi tak Epiphone blýskne, když čínskému prekariátu navýší rozpočet.

Předně, přívlastky Vintage nebo 61 Standard jsou textařská vata. Zážitkové hraní jako na šedesát let starý originál, při kterém doopravdy „něco zažijete,“ se nekoná. Poslepu si tuhle subtilnější, tudíž na hraní o poznání příjemnější starobu spletete jedině s patnáct let starým vývojovým předchůdcem. Taky přepadá dopředu.

Jedinou podstatnou změnou ve stavbě nástroje je teoreticky dvojzvratné tremolo, vibrato Maestro Vibrola. Stačí ho jen naťuknout. Divoce s ním lomcujte jedině, jste-li zásobení spoustou strun jedenáctek a silnějších. Slabší drátky o variaci na kobylku Tune-o-Matic snadno přeštípnete.

To zásadní, tedy zvuk, je už bez jakýchkoliv kontroverzí výborný. Po neblahých zkušenostech se zmijemi od ESP-LTD mám vůči mahagonovým double cutům předsudky. Tento ale štědrou porcí basů a rozvláčným sustainem přesvědčil i mě. Schválně jsem si půjčil horší aparát, začátečnický tranďák Fender Champion 20, a pro srovnání ještě SG Modern Figured Trans Black Fade.

Od javorového topu jsem si sliboval vybranější a pestřejší zvukový rejstřík. Vylepšené esgéčko se však tvářilo, co že to jako po něm chci. Zato jednašedesátka si s Šampónkem, dermatologicky testovanou chemií, rozuměla od první chvíle. Těžko můžu takový rozdíl svádět na snímače. Oba nástroje mají v základu tovární cívky ProBucker 2 a 3.

Je-li vám tedy zatěžko vysolit dvacítku za kytaru, která je ohlodaná na kost a její jedinou přidanou hodnotou je logo Gibson na hlavě, Epiphone pro vás má východisko. SG Standard 61 Maestro Vibrola Vintage Cherry s sobě nemá vintage charakteru, co by se za nehet vešlo, je však velmi komfortní a působivý zvuk z něj vytáhnete i s aparátem za pár šprdlíků.

Tagy epiphone Epiphone SG Standard 61 Maestro Vibrola Vintage Cherry

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY