Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 19.09.2016 - 00:01

Epiphone Ltd. Ed. Inspired by "1955" Les Paul Custom Outfit

Firma Epiphone je dnes vnímána především jako asijská pobočka Gibsonu, nicméně z historického pohledu měla tato značka obrovský podíl na vývoji elektrické kytary. V tehdejší newyorské centrále Epiphonu totiž ve spolupráci s kytaristou Lesterem Paulem vznikl ve čtyřicátých letech jeden z prvních prototypů elektrické kytary s přezdívkou The Log (prkno) a po čase se tato koncepce stala základem pro legendární modely Gibson Les Paul, které stále patří mezi nejprodávanější řady nástrojů na světě.

Novinka s poněkud dlouhým označením Epiphone Ltd. Ed. Inspired by "1955" Les Paul Custom Outfit je reissue verzí oblíbeného Lesterova Les Paulu Custom 1955 v tradičním černém laku Ebony Aged Gloss, zlatým hardwarem a dvojicí snímačů P-90, které svým zvukovým charakterem představují pomyslný přechod mezi single coily a humbuckery.

K mahagonovému korpusu je přilepen krk ze stejného materiálu s kulatějším profilem 1950 Rounded C, jenž nese ebenový hmatník o radiusu 14 palců s 22 medium jumbo pražci a obdélníkovými značkami poloh. Na hlavici najdeme kromě loga Epiphone a známé intarzie Split Diamond i nápis "1955 Les Paul Custom" vygravírovaný do plastového krytu šachty táhla krku.

Dva single coily Soapbar P-90 USA pocházejí z dílen Gibsonu a jsou ovládány samostatnými potenciometry hlasitostí a tónových clon plus třípolohovým páčkovým přepínačem. Mechanika se skládá z pevné kobylky tune-o-matic a struníku LockTone a ladicími strojky Epiphone Deluxe s převodem 18:1. Nástroj je z továrny seřízen na struny D'Addario 10-46 a součástí je i pevné pouzdro a certifikace.

Epiphone Ltd. Ed. Inspired by "1955" Les Paul Custom Outfit disponuje díky "pre PAF" snímačům P-90 trochu odlišným zvukem než je tomu u Les Paulů osazených klasickými humbuckery. Při stažení tónové clony lze z kytary dostat specifický, hladký, kulatý a plný jazzový tón, jenž byl pro Lestera Paula signifikantní a oslovil v té době mnoho bluesových a jazzových hráčů, kteří předznamenali zlatou éru elektrické kytary. Cena novinky byla pro americkou část trhu nastavena okolo hranice 800 dolarů.

Tagy epiphone Les Paul
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY