Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 06.01.2022 - 00:01

Epiphone Joe Bonamassa „Lazarus“ 1959 Les Paul Standard

Epiphone zařadil ve spolupráci s bluesrockovým mágem Joem Bonamassou do své nabídky limitovanou řadu nástroje Joe Bonamassa „Lazarus“ 1959 Les Paul Standard, inspirovaný Bonamassovým raritním Gibsonem „Lazarus“ z roku 1959, který má z pohledu kytarových nadšenců zajímavou historii. Starý, notně sešlý Les Paul v temně červené barvě Cherry Red, byl před dvěma lety přinesen k Joeovu stolu v hollywoodské restauraci Barone's, což následně odstartovalo improvizované pátrání po skutečné identitě a původu dotyčné kytary.

Ke konečnému verdiktu přispěl výraznou měrou především Kim LaFleur ze společnosti Historic Makeovers, jenž potvrdil Joeovu domněnku, že se skutečně jedná o Les Paul Standard z roku 1959, tedy z období, které je pro příznivce a znalce Les Paulů Standard téměř magickým letopočtem a nástroje z této série jsou s trochou nadsázky vyvažovány zlatem.

Při samotné identifikaci se ale vyskytl jeden problém, a to absence javorového topu s plamínkovou kresbou, typickou pro ročník 1959. Zmíněná nesrovnalost ale neměla dlouhého trvání – potřebná renovace odhalila pod neoriginálním červeným nástřikem těla středový šev kytary a později také krásně prokreslenou javorovou desku v klasickém odstínu Natural Flame Burst. Bonamassa byl z výsledku a šťastné náhody tak nadšený, že dal Les Paulu přezdívku Lazarus, protože vzácný Gibson, stejně jako biblická postava Lazar, vstal doslova z mrtvých.

Kopie z produkce Epiphone má mahagonový základ korpusu kombinovaný s javorovým topem, na němž je nalepena dýha s širším fládrováním ve špičkové kvalitě AAAA. Lepený krk z jednoho kusu mahagonu, opatřeného profilem '59 Rounded Medium C, nese hmatník z indického laurelu osazený 22 středně silnými pražci a ořechem Graphtech širokým 43 mm.

Hlavice ve stylu 60s Kalamazoo zdobí logo z pravé perleti, ladění zajišťují firemní strojky Deluxe s plastovými tulipánovými rondely a kobylku Epiphone Lock Tone tune-o-matic doplňuje struník s obdobně řešeným uzamykáním. Elektroniku tvoří dva PAF snímače Gibson Bustbucker 2 a 3 se standardním ovládáním, kabeláží převzatou z 50. let, potenciometry CTS, kondenzátory Mallory a přepínačem Switchcraft.

Epiphone Joe Bonamassa „Lazarus“ 1959 Les Paul Standard je nabízen v nadčasovém transparentním medovém odstínu Lazarus Aged Gloss, vypůjčeným od originálu. Oficiální evropská cena byla nastavena okolo hranice 940 eur včetně stylového pevného vintage pouzdra „Bonamassa Nerdville CA“ v hnědé kožence, servisních klíčů a certifikace. Značka nástroj zahrnula do limitované kolekce „Inspired by Gibson“ s přesně nespecifikovaným počtem kusů.

Tagy epiphone Epiphone Joe Bonamassa „Lazarus“ 1959 Les Paul Standard

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY