Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 04.01.2021 - 00:01

Epiphone 1959 LP Standard navržený společně s Gibson Custom Shopem

Firma Epiphone se při návrhu limitované edice 1959 Les Paul Standard Outfit spojila vůbec poprvé s elitní divizí Custom Shop její mateřské společnosti Gibson. Nástroj, inspirovaný vyhledávaným a pro většinu muzikantů finančně nedostupným originálem Gibson LP 1959, jenž byl před více než 60 lety vyroben v poměrně úzké sérii čítající cca 650 kusů, nabízí za dostupnou cenu hlavní konstrukční atributy mýtické předlohy, které jsou podpořeny špičkovými snímači americké provenience, kvalitním hardwarem a odpovídajícím zapojením elektroniky.

Na základnu těla z masivního mahagonu je nalepen javorový top potažený dýhou z výběrového javoru s plamínkovou kresbou v kvalitě AAA. Krk opatřený tradičním profilem ’59 Rounded “C” je ke korpusu lepen přes vintage spoj typu long tenon a pro stavbu hmatníku o radiusu 12 palců, nesoucího 22 pražců medium jumbo, typické lichoběžníkové značky a ořech Graph Tech NuBone široký 43 mm, byl místo klasického palisandru zvolen indický laurel.

Rozhodně se nešetřilo na snímačích, což potvrzuje dvojice humbuckerů Gibson USA BurstBucker 2 / 3, jejichž pořizovací cena se v Evropě pohybuje okolo 240 eur za set. Snímače s PAF charakteristikou a odstupňovanou sílou výstupu jsou ovládány třípolohovým páčkovým přepínačem Switchcraft, samostatnými hlasitostmi a tónovými clonami vybavenými potenciometry CTS a kondezátory Mallory s velmi přirozeným zvukovým projevem. Způsob „wiringu“ samozřejmě ctí zapojení používané Gibsonem v padesátých letech.

Hardware tvoří uzamykatelný struník Epiphone LockTone Stop Bar, kobylka tune-o-matic LockTone ABR-1 s obdobným řešením zvyšujícím rezonanci nástroje a do modifikované kompaktnější hlavice jsou usazeny firemní ladicí strojky Deluxe s plastovými tulipánovými rondely. Veškeré kovové součásti kryje niklová vrstva a potenciometry mají krytky typu Gold Top Hat.

Limitky z kolekce Epiphone 1959 Les Paul Standard Outfit jsou nabízeny ve stylových transparentních úpravách Aged Dark Burst nebo Aged Dark Cherry Burst za cenu atakující na evropském trhu částku 800 eur. Součástí dodávky je pevné vintage pouzdro, servisní klíče, medailon a dalších doplňky.

Tagy epiphone Epiphone 1959 LP Standard
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY