Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 16.08.2020 - 00:01

Elektroakustiky Ibanez AE325 a AE2912

Ibanez provedl u akustických kytar z letošní edice AE několik výrazných změn, posouvajících zvuk i hráčský komfort těchto nástrojů opět o kousek výš. Zcela přepracována byla elektronika s aktivním předzesilovačem, kytary dostaly nově koncipovanou kobylku a použito bylo také inovované žebrování X-M, poskytující lepší rezonanci, citlivější dynamiku a širší frekvenční odezvu. Mezi první modely, které se objeví v evropských obchodech, patří vlajková loď AE325 a dvanáctistrunné verze AE2912.

Ibanez AE325 disponuje korpusem z fládrovaného dřeva okoume kombinovaného s ozvučnicí z masivního smrku sitka, rosetta je vykládána abalonem a exotickým dřevem, krk tvořený pěti vrstvami afrického mahagonu a pau ferro nabízí profil Comfort Grip (na 1. pr. 20 mm, na 12. pr. 21 mm) a ebenový hmatník o radiusu 400 mm nese 20 silnějších pražců, bohaté intarzie, luminiscenční značky a kostěný ořech široký 44 mm.

Kobylka z ebenu macassar je osazena kotvícími kolíčky Advantage a struny míří přes kompenzované sedlo s roztečemi 11 mm do celokovových mechanik s ladicím převodem 18:1. Ozvučení obstarává duální systém sestávající z piezo snímače T-bar a klasického magnetického snímače AP11, jenž jsou napojeny na preamp Ibanez Custom opatřený ovladači hlasitosti každé signálové větve a dvojicí výstupů (mono/stereo).

U dvanáctistrunného Ibanezu AE2912 bylo okoume využito pro stavbu zadní desky, lubů i přední ozvučnice, krk s profilem Comfort Grip je tentokrát vyroben z nyatohu se zvukovými i mechanickými vlastnostmi mahagonu, pro hmatník s 20 jumbo pražci a identickým zdobením jako u AE325 byl vybrán odolný katalax a nultý pražec má šířku 48 mm.

Typ kobylky i ladicích strojků je identický s modelem AE325, předzesilovač ICE s ovladači hlasitosti a tónové clony, zapuštěnými do horního lubu, je napojen na magnetický snímač AP11 umístěný nad ozvučným otvorem těsně za hmatníkovým segmentem, což má pozitivní vliv na výsledný objem tónu. Akustiky Ibanez AE325 a AE2912 budou dostupné v přírodní transparentní úpravě Natural Low Gloss, české ceny se pohybují okolo 19200 Kč za AE325 respektive 14900 Kč za AE2912.

Tagy Ibanez AE2912 Ibanez Ibanez AE325
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY