Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 10.03.2021 - 00:01

Elektroakustika Ibanez JGM10 Jon Gomm

Koncem loňského srpna se rodina továrních hráčů značky Ibanez rozšířila o famózního britského kytaristu Jona Gomma, jehož zatím poslední album The Faintest Idea (2020) sbírá velmi kladná hodnocení recenzentů i fanoušků. V té době se Gomm začal objevovat v médiích s několika prototypy akustiky Ibanez a příznivci jeho technicky vytříbeného stylu nedočkavě čekali na sériově vyráběnou verzi, kterou firma konečně představila pod označením JGM10.

Celomasivní konstrukce korpusu v asymetrickém provedení jumbo disponuje zadní deskou a luby ze dřeva pau ferro, pro horní ozvučnici byl vybrán osvědčený smrk sitka s úpravou Thermo Aged a stejným procesem prošlo i speciální smrkové žebrování X-M. Krk opatřený profilem JGM (síla na 1. pr. 20.5 mm, na 12. pr, 22 mm) tvoří pět vrstev kombinujících africký mahagon a pau ferro.

Hmatník z ebenu maccasar o radiusu 400 mm, osazený 20 silnějšími pražci a kostěným ořechem širokým 45 mm, nemá klasické poziční značky, ty jsou nahrazeny luminiscenčními tečkami na horní hraně, což společně s jemnými intarziemi rossety podtrhuje vkusný celistvý design nástroje, jehož menzura byla vyměřena na 24.75 palců (655 mm).

Eben maccasar najdeme také u základny top-load kobylky s kompenzovaným kostěným sedlem a roztečemi 11.4 mm. Tento druh dřeva doplněný bílou linkou lemuje i kontury těla a do hlavice jsou zapuštěny celokovové chromované strojky s převodovým poměrem 18:1, které mají při nákupu kytary navinuty struny D'Addario XTAPB1256 v ladění DAGDGC.

Třícestné ozvučení sestává z magnetického snímače, jenž je ukotven v ozvučném otvoru, spojeného s předzesilovacím modulem Fishman PowerTap Earth Blend. Na tento segment je pomocí minijacku napojen vnitřní mikrofon Rare Earth Mic Blend. Vzhledem ke Gommově často používané perkusivní hře nechybí ani nalepovací Tap senzor detekující různé poklepy na korpus. Poměr mezi signály lze nastavit kolečkovým potenciometrem Blend a míru basových pásem koriguje v případě mikrofonu páčkový přepínač.

Využít je možno dvojici výstupů, z nichž jeden (mono/stereo) je součástí popruhové rolny a druhý (mono) je zapuštěn standardním způsobem do lubu korpusu. Oficiální cena signovaného elektroakustického modelu Ibanez JGM10 Jon Gomm v provedení Black se saténovým lakem topu a lesklou povrchovou úpravou zbývajících ploch těla, se pohybuje okolo 3500 eur včetně kvalitního pevného pouzdra z laminátu, servisního klíče atd.

Tagy Ibanez Ibanez JGM10 Jon Gomm
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY