Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Elektrický kontrabas Yamaha SLB300

Po loňské premiérové prezentaci se do širší distribuce konečně dostává moderně koncipovaný elektrický kontrabas Yamaha SLB300, který je součástí firemní série Silent. Třetí generace modelu se skládací konstrukcí je osazena piezo snímačem kombinovaným s patentovanou technologií SRT (Studio Response Technology) a zvukové možnosti rozšiřuje modeling několika typů dynamických a kondenzátorových mikrofonů používaných v profesionálních studiích.

Centrální blok těla s rezonanční dutinou a bočními štěrbinami je vyroben z mahagonu a smrku, pro odnímatelný rám byl použit odolný buk jištěný kovovým segmentem, k javorovému krku je přilepen hmatník z palisandru nebo tropického dřeva manilkara a menzura má délku 41 palců. Pro ukotvení strun slouží reverzní ebenový struník, javorová kobylka disponuje hliníkovými kolečky umožňujícími nastavení výšky dohmatu a do hlavice jsou vsazeny celokovové ladicí strojky klasické konstrukce s převodovým poměrem 26:1.

Poměr zmíněného piezo snímače a druhé signálové cesty lze plynule míchat potenciometrem Blend, knoflík basů u dvoupásmových korekcí aktivuje po stisknutí elektronický obvod, nechybí hlasitost a výběr ze tří simulací mikrofonů napojených na integrovanou digitální SRT jednotku založenou na hloubkové analýze zvuku reálného kontrabasu. Systém SRT, přidávající k analogovému výstupu emulaci rezonance těla klasického nástroje, nezahrnuje žádný sampling, což podle výrobce přináší hráči realistickou dynamiku a další nuance ovlivňující přirozenost projevu.

Nabídka virtuálních mikrofonů, vybíraných pomocí ovladače Mic Type, je rozdělena do režimů Rich – frekvenčně vyvážený měkký sound snímaný elektronkovým kondenzátorovým mikrofonem, Simple – jasný a detailně definovaný tón snímaný dynamickým typem mikrofonu, Warm – další model lampového kondenzátoru poskytující hřejivý zvuk s výraznějšími nízkými pásmy.

Předzesilovač napájí dvojice tužkových AA baterií, u nichž v případě použití alkalických článků udává značka výdrž až 32 hodin nepřetržitého provozu. Elektrický kontrabas Yamaha SLB300 o váze pouhých 7.2 kg je dostupný v decentním laku Antiqued Dark Brown a nástroj lze složit do speciálního měkkého pouzdra, které je stejně jako vysouvací bodec součástí dodávky. Evropská cena verze SLB300, seřízené na struny D’Addario Helicore Hybrid Light, se pohybuje okolo 3900 eur.

Tagy Yamaha Yamaha SLB300

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY