Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

EHX B9 Organ Machine: smečka hammondů v krabičce

Experimentujete rádi se zvukem a uvažujete o razantním rozšíření možností svého nástroje? Pokud ano, tak právě pro vás je určena novinka B9 Organ Machine od Electro Harmonix. Efekt, jenž je možno použít s el. kytarou, basou i klávesami, věrně emuluje sound několika typů elektromechanických varhan, včetně legendárních Hammondů B3 a C3 a el. piána.

Díky kamarádovi, který si tuto novou hračku pořídil v USA (v době vzniku článku nebyl efekt ještě dostupný v Evropě) jsem měl možnost prozkoumat, co tahle věcička umí a předem mohu říct, že toho umí celkem hodně. Bíle lakované šasi s černomodrým potiskem je osazeno čtveřicí potenciometrů Volume Dry, Volume Organ, Mod a Click, které slouží pro hlasitosti a nastavení poměru čistého a efektovaného signálu, modulaci (chorus/rotary, vibrato nebo tremolo - podle volby presetu) a posledním potenciometrem Click nastavujeme u většiny typů zvuků dynamickou citlivost a perkusivnost (zdůraznění 2. a 3. harmonické) při nasazení noty nebo akordu.

Pod horní řadou ovladačů je umístěn otočný přepínač s bílým knobem, kterým vybíráme jeden z devíti možných presetů. O aktivaci pedálu se stará kovový footswitch, který zřejmě není v zapojení true bypass, ale při vypnutém efektu jsem žádné zásadní změny ve zvuku nepozoroval. Pravá strana je vyhrazena pro nástrojový vstup, na levém boku najdeme dva výstupy pro efektovaný a čistý signál a konektivitu doplňuje na čelní straně barelový konektor pro 9V adapter.

Krabičku lze zapojit dvěma způsoby - buď využijete oba výstupy (např. z efektové smyčky preampu do stereo konce) nebo můžete použít pouze výstup Organ. V druhém, pro většinu kytaristů využitelnějším zapojení, jdou oba signály z jednoho jacku a oba ovladače Dry i Organ jsou stále funkční - toto zapojení jsem také používal při testu.

Jak to tedy hraje? Dvěma slovy - překvapivě dobře. Zvuk starých "kolečkových" Hammondů má správný objem a drive, presetu emulujícím zvuk píšťalových varhan nechybí prostor a určitá majestátnost a sound modernějších polovodičových varhan je také téměř identický s předlohou. Obvod "bé devítky" zpracovává signál s téměř nulovou latencí, každá nota pevně ladí a emulace působí věrohodným dojmem.

Velkou výhodou EHX B9 je možnost přimíchávat do zvuku nezbytný efekt rotujícího reproduktoru (presety 1 až 6), vibrato (pr. 8) nebo tremolo (presety 7 a 9). Určeným ovladačem Mod měníme rychlost pulsace přiřazeného efektu. U presetů 7 a 8 je funkce Click nahrazena ovládáním hloubky tremola a vibrata a u posledního presetu se tímto potenciometrem nastavuje brilantnost zvuku.


Preset 1 - Fat&Full: plný sound s přidanou spodní a horní oktávou, připomíná mi zvuk Hammondů Johna Lorda

Preset 2 - Jazz: kulatější a subtilnější zvuk, podle EHX reminiscence soundu Jimmyho Smithe

Preset 3 - Gospel: dobře se prosazující zvuk se zvýrazněnými vyššími středy

Preset 4 - Classic Rock: název hovoří za vše, variabilní preset, jenž se hezky pojí s přidanou modulací, podle EHX reinkarnace zvuku Procol Harum

Preset 5 - Bottom End: hutný sound, masivní, ale přehledné basy, předlohou byly Hammond B3

Preset 6 - Octaves: konkrétní zvuk s přidanou horní oktávou, podle EHX se jedná o kopii rejstříku varhan použitých na LP Led Zeppelin a musím uznat, že klasické hardrockové aranže mu sluší

Preset 7 - Cathedral: monumentální sound píšťalových varhan, pokud přidáte pořádnou porci reverbu, tak máte zvuk podobný intru Mr. Crowley od Ozzyho Osbournea

Preset 8 - Continental: podařená verze modernějších nástrojů, velmi známý a okamžitě rozpoznatelný sound, u něhož ani EHX nemusel dodávat, že předlohou byl part ze songu House of the Rising Sun, podobnost byla jasná od prvního prohrábnutí kytary

Preset 9 - Bell Organ: podle EHX mix elektrického piána a varhan, podle mého názoru mnohotvárný preset využitelný od country a jazzu až po rock a experimentální odnože

Electro Harmonix B9 Organ Machine je povedená záležitost, která vás během pár zahraných taktů přenese do období velkého hudebního kvasu šedesátých a sedmdesátých let, kdy rozměrné Hammondy nebo el. piána okupovala skoro každé pódium a slovo digitalizace možná teprve čekalo na svůj význam.

Firmě Electro Harmonix se podařilo vyrobit efekt, který svým kvalitním podáním charakteru klonovaných nástrojů, výběrem presetů a intuitivním ovládáním předznamenává nový směr v kategorii podobně koncipovaných emulátorů. Jeho cena se v Evropě bude zřejmě rovnat ekvivalentu 300 dolarů, ale za tuto částku vám EHX B9 Organ může zprostředkovat spoustu příjemných hudebních zážitků v kompaktním balení.

Tagy Electro Harmonix EHX B9 Organ Machine

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY