Přejít k hlavnímu obsahu
Hall of Fame
Hall Of Fame
Jan Sládek - Ne, 23.11.2014 - 09:00

EHX Nano Holy Grail, nebo TCE Hall of Fame?

Na začátek jedno přiznání. Kdybyste mi před pěti lety říkali, že budu mít v pedalboardu reverb, ťukal bych si na čelo. Zaprvé proto, že tehdy jsem hrál hlavně na mé oblíbené Peavey Classic 50W, a to reverb má, a současně jsem nechtěl krást místo v pedalboardu. Můj pohled změnily tři věci: přechod na zesilovač Hot Amps bez reverbu, změna stylu hry (už vím, že méně je někdy více a skladba včetně mého partu má dýchat a mít prostor) a nakonec oblíbenec Robben Ford, který má krásný zvuk i dozvuk a ve svém skromném pedalboardu si místo našel.

I když jsem už recenzoval podstatně dražší alternativu El Capistan od Strymonu, hledám ještě levnější alternativu do svého záložního boardu. Přiznávám také rovnou, že to hlavní, co hledám, je simulace pružinového reverbu. Testoval jsem na výše zmíněném kombu Peavey (kde jsem porovnal i s původním reverbem) a na Hot Amps The Thirty. Prostřídal jsem kytary Epiphone Joe Pass, Fender Strat Std a Godin LGX. Testoval jsem doma, ve zkušebně i na zkouškách.

Co mají společného

Je třeba říci, že cenově je EHX levnější než TCE. Ovšem TCE nabízí i Hall of Fame mini. Vycházím ale z toho, že mini verze TCE umí to samé jako ta velká, jen nemá real time ovládání. Obě mnou testované krabičky mají pěknou kompaktní konstrukci, adaptér nijak nevypadává, zpracovány jsou dobře. Jediný podstatnější rozdíl je, že TCE lze napájet baterkou a k té, jak u TCE zvykem, se dostane bez šroubováku pomocí mince. Oba efekty jsou true bypass.

EHX Holy Grail

Na první pohled na tomto pedálu příjemná jednoduchost. Jeden otočný ovladač sílu efektu a jeden páčkový na přepínání mezi Spring, Hall a Flerb (reverb s modulací flangeru). To je asi hlavní klad této krabičky - úspornost. Simulace pružinového reverbu i hallu jsou přiměřené ceně a myslím, že své si najít můžete. Mně osobně nevyhovovalo cokoliv nad polovinu síly efektu, přišlo mi, že pak už se zvuk hltil a mazal. Nicméně, za tu cenu použitelný dozvuk máte. Pro někoho může být zajímavý Flerb, ten už jde trošku do něcěho podobného shimmer efektu, dokážu si využití představit, i když na mně už je to moc. Žádné lupance či výpadky jsem při používání nepozoroval.


TCE Hall of Fame

Tahle krabička (cca o třináct stovek dražší) nabízí mnoho funkcí navíc a větší variabilitu - od spring, přes hall, church a další. Je to vlastně kompaktní digitální multireverb. Vnitřní trimmery umožňují ještě poladit podobu true bypass a doznívání efektu po jeho vypnutí. Plus, přes USB máte možnost čerpat nastavení jiných kytaristů (Tone Print). Efekt nabízí vedle parametrů FX, Decay a Tone také přepínač predelay (short-long), tím si nastavíte, jak rychle po náběhu tónu reverb spustí. Nekonečné možnosti jsou s tímto pedálem na dosah, otázka je, zda je potřebujete. Ani zde jsem nepozoroval výpadky či lupance při používání. I zde jsem zkoušel "extrémnější" polohy efektu a zněly čitelně v celém spektru.

Výsledek

Oba dva efekty jsou jistě použitelné, záleží na vás, co chcete. Pokud potřebujete reverb jen občas a/nebo vám stačí jedno nastavení na celý koncert (což je můj případ), pak je asi zbytečené dávat přes tři tisíce za Hall of Fame. Pokud střídáte kapely anebo je reverb jedním z vašich hlavních efektů, pak by TCE mohla být volba - pokud tedy rovnou za menší příplatek nekoupíte složitější, větší, ale stále ještě intuitivně ovladatelný TCE NR-1.

Já bych se asi po vší zkušenosti přiklonil k TCE Hall of Fame mini (cca dva tisíce), kde bych si našel jeden zvuk, který by mi vyhovoval. Nicméně, ani pružinový reverb z Peavey, ani zdařilá simulace ve Strymonu, poraženy zatím nebyly, tak budu hledat dál. Zajímavě se mi jeví Dr. Scientist Reverberator, WET reverb či cenově dostupnější HOT AMPS Reverb. Ale jak se znám, nakonec to asi bude mini verze TCE. Doražte si mě zkontrolovat na koncert.


Tagy TC Electronic EHX

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Pohřební kapely, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač.   Playlist věcí, na kterých jsem dělal (skládání/kytary/mix/master/produkce): https://bit.ly/PodepsanoJdG Kytarová v…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY