Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley - Po, 11.05.2015 - 09:00

Dunlop JH-1D: zakvákejte si s Hendrixem

O tom, že jméno Jimi Hendrix je stále živé nejen mezi jeho fanoušky z řad posluchačů, ale stejnou mírou i mezi jeho následovníky z řad muzikantů, svědčí fakt, že i po více jak čtyřiceti letech od jeho úmrtí je velký zájem nejen o jeho nahrávky, ale i o nástroje a příslušenství, které používal, nebo které dnes dokonce nesou jeho jméno. Jedním z takových je i wah pedál Dunlop JH-1D Jimi Hendrix Signature Wah. Pojďme si na něj trochu došlápnout...

Jak to vypadá?

Konstrukce a vzhled wah pedálů Dunlop je již legendární a ve své podstatě od jeho prvopočátků bez větších změn. A tak i signovaný model věnovaný kytarové legendě vychází z osvědčené konstrukce a designu modelu Cry Baby. Masivní celokovové tělo poskytuje záruku "nezničitelnosti" a díky poctivé váze vám nebude tahle "žába" pod nohou nikam uskakovat ani ujíždět. Pedál je vyveden v černo-stříbrné kombinaci, která působí lehkým retro nádechem, a na čelní straně je natištěn bílý podpis samotného Jimiho.

Mohutná nášlapná plocha pedálu je v lesklém stříbrném chromu a je opatřena masivní černou gumou, aby se vám v zápalu hry nesesmekla nožka. Po stranách pedálu nalezneme jen in a out jack a zdířku pro napájení adaptérem. Na spodní straně na nás kromě Jimiho portrétu s podpisem čeká už jen šachta pro 9V baterii. Jednoduché, vkusné, účelné a praktické... Pojďme na zvuk.

Jak to hraje?

Kdo by čekal standardní zvuk kvákadla Cry Baby, bude asi trochu (ať už mile, či nemile) překvapen. Zvuk tohoto signature modelu je oproti běžnému Cry Baby laděn do nižšího frekvečního spektra, což se ve výsledku projevuje trochu méně ostrým, uhlazenějším a kulatějším zvukem. Na "patě" je zvuk hodně zahuhlaný, až nekonkrétní a ani na "špičce" neposkytuje typicky řezavé a ostré výšky, ale spíše plynule přechází od nízkých frekvencí k vysokým, bez jakýchkoliv nepříjemných "pazvuků", které se čas od času u některých kvákadel vyskytují.

Od nepřipraveného muzikanta to může vyžadovat trochu času na sžití s pedálem a jeho frekvenčním průběhem, který opravdu působí hodně nezvykle. Ovšem to vše jen do chvíle, než si zkusíte "kváknout" např. úvodní motiv Jimiho proslulé skladby Voodoo Child. To pak asi vaše muzikantská dušička zajásá nadšením, protože... je to prostě TAM!


Až se dostatečně vyřádíte na všech Hendrixových kouscích, kde kvákadlo rád hojně využíval, a zkusíte si zahrát i jiné skladby, zjistíte, že tenhle efekt má i přes svůj netypický zvukový charakter poměrně širokou možnost použití. Perfektně si rozumí jak s čistým, tak i zkresleným zvukem, snad pouze u skutečně brutálních hi-gainových zvuků má kvákadlo přeci jen jisté limity a zde bych dal přednost jiným modelům.

Po technické (nebo chcete-li mechanické) stránce, funguje efekt rovněž bez chybičky, zapnutí i vypnutí efektu jde velmi lehce a tak je zde opět na místě trocha cviku, neboť se mi zpočátku podařilo si efekt párkrát nechtěně vypnout při prudším sešlapu. Chod pedálu je hladký a plynulý a tudíž není problém ani s jemnější nuanční hrou.

Závěr

Wah pedál Dunlop JH-1D je konstrukčně i zvukově velmi povedený efekt, který i přes svou zvukovou a vizuální signifikaci věnovanou fenomenálnímu Hendrixovi, není zdaleka určen jen jeho příznivcům, ale může nalézt oblibu a využití i v mnoha jiných stylech. Cena pedálu je sice oproti standardnímu modelu Cry Baby o nějakou tu stovečku vyšší, ale na druhou stranu, kvákadlo si nekupujete každý druhý den, že?

Takže, zkuste si na tenhle efektík alespoň trochu šlápnout a "kváknout" a uvidíte a hlavně uslyšíte sami, co umí. Ostatně, víte co kdysi zpívala Jimiho velká kamarádka Janis: Cry, cry baby...

Tagy Dunlop

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY