Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Digitální oktaver Boss OC-5

Po verzích OC-2 a OC-3 přichází japonský Boss s třetí generací populárního pedálového oktaveru nesoucího označení Octave OC-5. Novinka částečně zachovává funkční filozofii dodnes vyhledávané „dvojky“, kterou firma uvedla poprvé na trh v roce 1982, přebírá polyfunkční koncepci použitou u varianty Super Octave OC-3 a přidává nové funkce, vylepšenou trakci signálu a další prvky.

Efekt pracuje v režimech Vintage nebo Poly, kdy první jmenovaný mod emuluje zvuk a možnosti původního monofonního oktaveru OC-2 včetně ovládání v podobě nezávislých hlasitostí dvou spodních oktáv a potenciometru Direct Level, určujícího poměr čistého a efektovaného signálu ve výsledném výstupním mixu.

Režim Poly umožňuje využít polyfonní detekci a parametr Range navázaný na inovovaný procesor navíc poskytuje volbu přiřadit oktávový dělič k nižším notám hraného akordu, nebo pouze k nejnižším tónům (poloha Lowest), což je ideální např. pro hraní basových linek společně s klasicky znějící harmonickou či melodickou složkou.

Dalším praktickým pomocníkem zvyšujícím flexibilitu OC-3 je ovladač +1 Oct přidávající horní oktávu. Parametr je přístupný v režimech Vintage i Poly a nabízí širokou paletu zvuků počínaje soundem blízkým dvanáctistrunné kytaře až po experimentálně znějící textury.

Vstupní obvod lze optimalizovat pro použití s kytarou nebo basou pomocí posuvného minipřepínače Guitar / Bass a kromě standardního vstupu a výstupu nechybí Direct Out, který po zasunutí jacku rozdělí celkový výstupní signál na čistou a efektovanou větev. Napájení obstarává 9V baterie či adapter. Oficiální cena oktaveru Boss OC-3 s proudovým odběrem cca 55 mA se pohybuje okolo 130 dolarů.

Tagy boss Boss Octave OC-5

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY