Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 01.06.2022 - 00:01

Devět pedálů Fender řady Hammertone

Fender zařadil do svého produktového katalogu novou efektovou edici s označením Hammertone, sestávající z celkem devíti pedálů, tvořených overdrivem, distortionem, fuzzem, high-gainovým zkreslovačem, flangerem, chorusem, reverbem a dvojicí delayů. Krabičky sdílejí identické šasi, jehož stříbrnošedý povrch odkazuje na firemní vintage pedály a přepínače z 50. a 60. let, barevně odlišné jsou krytky potenciometrů s číselníky evokujícími starší aparáty Fender, footswitch je zapojen v režimu true bypass a konektory našly své místo na zadní straně hliníkového výlisku, což by mělo částečně ušetřit drahocenný prostor v pedalboardu.

Fender Hammertone Overdrive – jemnější zkreslení s lampovým charakterem nabízí ovladače Level, Gain, Tone a také Pre-Mid Boost, přidávající do signálu frekvence zajišťující lepší prosazení tónu v kapelovém mixu.

Fender Hammertone Distortion – efekt s vyšší porcí gainu disponuje funkcemi Level, Gain a dvoupásmovým aktivním ekvalizerem basů a výšek, umožňující využít širší paletu zvukových barev.

Fender Hammertone Fuzz – klasika produkující sound 60. a 70. let, postavená na obvodu využívajícím křemíkové diody, je kromě tradičních parametrů Level, Tone, Fuzz osazena dvoupolohovým páčkovým spínačem aktivujícím oktávový mod.

Fender Hammertone Metal – moderní, agresivní typ zkreslení s velkou gainovou rezervou je vybaven identickými prvky jako pedál Distortion, tedy funkcemi Level, Gain a dvoupásmovým aktivním ekvalizerem basů a výšek.

Fender Hammertone Flanger – modulace umožňující nastavit celou škálu různých pulsačních struktur, a to pomocí ovladačů Rate: rychlost vlny, Depth: hloubka modulace, Manual: filtrace, a páčkových switchů Type: efektový režim a Resonance: intenzita „vokální“ složky flangeru.

Fender Hammertone Chorus – nejrozšířenější typ modulačního efektu pro kytaru, basu, klávesy i další nástroje nabízí v daném případě potenciometry Depth, Rate a Level, který určuje poměr mezi průchozím a efektovaným signálem. Stejně jako u flangeru zde najdeme přepínač pracovních modů Type a přidán byl switch Tone, volící mezi brilantnější modulací a hřejivějším chorusem s kulatějšími frekvenčními špičkami.

Fender Hammertone Reverb – flexibilní digitální dozvuk pokrývající široké spektrum zvuků je vybaven parametry Time, Damp, Level, páčkovým spínačem Tone a třípolohovým switchem Type, umožňujícím výběr z modů Hall, Room a Modulation.

Fender Hammertone Delay – model s maximální délkou fráze 950 ms využívá digitální okruh, ale cesta originálního signálu je striktně analogová, což uvítají nejen uživatelé efektových řetězců zapojených ve stylu dry/wet. Klasické ovladače Mix, Time, Feedback doplňuje opět spínač Type pro výběr ze tří různých dozvukových modů, a druhý přepínač zařazuje do zvuku modulaci.

Fender Hammertone Space Delay – u verze, sdílející s předchozím delayem většinu ovládacích prvků i hybridní konstrukci digitál/analog, byl switch Type nahrazen funkcí Pattern. Hlavní rozdíl představuje výsledný zvukový témbr, který se tentokrát orientuje na emulace páskového analogového echa s hřejivým soundem a lehce upozaděnými výškami a basy. Model je tak schopen nabídnout jemné a přirozené repetice i výrazné oscilační vlny.

Napájení efektů ze série Fender Hammertone, kterou navrhoval zkušený konstruktér Stan Cotey, je řešeno standardním 9V adapterem nebo baterií, oficiální ceny startují na poměrně vstřícné částce cca 2100 Kč za zkreslovače a končí u hranice 2600 Kč za modulace, reverb nebo delaye.

Tagy Fender Fender Hammertone Series

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY