Přejít k hlavnímu obsahu
Kyšperský a Pilgr nahráli jednoduché písničky, ve kterých sami pro sebe objevují nové hudební i textové postupy. | Foto: Emil Kyšperský
Kyšperský a Pilgr nahráli jednoduché písničky, ve kterých sami pro sebe objevují nové hudební i textové postupy. | Foto: Emil Kyšperský
redakce -

Desku Duo Kyšperský a Pilgr z Květů ohlašují klipem Basketbal

Dvacetiletou aktivní spolupráci oslaví dvojice Martin Kyšperský a Aleš Pilgr z kapely Květy společným albem Duo. Vyjde v pátek 4. listopadu u vydavatelství Polí5 a ohlašuje ho singl Basketbal. Klip k němu natočil režisér Jonáš Svoboda a vedle Kyšperského v něm hraje spisovatelka a slamerka Anna Beata Háblová.

Desku Duo ohlašuje singl Basketbal. „Text písně shrnuje několik legračních traumat, které člověk zažívá, když měří přes dva metry a má kapelu pojmenovanou stejně jako jeden časopis. Klip ale tak doslovný není, vypráví příběh manželského páru, který z každodenní rutiny vytáhne až okamžik společného tance,” přibližuje Kyšperský.

Po oslavách dvaceti let kapely Květy, albem Květy Květy vydaným před dvěma lety, se pro Kyšperského i Pilgra jedná o další mezník jejich tvorby. „Na konci minulého roku jsem si uvědomil, že v Květech hrajeme už dvacet let s Alešem Pilgrem. Natočili jsme spolu i spoustu hudby pro jiné lidi, pro filmy, rozhlas a všelijaké projekty. S nikým v životě jsem nespolupracoval tak dlouho,“ říká Kyšperský, který na sebe v mezičase od poslední desky Květů upozornil také albem s projektem 29/2 anebo účinkováním ve filmu Marťanské lodě.

„Našli jsme v diáři dva týdny a průběžně se scházeli. Hráli jsme a nahrávali bez přípravy. V podstatě každý z nás popadl nástroj, na který v daný čas měl chuť a zahrál na něj, co ho v tu chvíli napadlo. Přesně takhle jsme dělali písničky, když jsme společně před dvaceti lety začínali hrát,“ upřesňuje Pilgr. „Já pak nad tím seděl a hledal v tom skrytý tvary písniček. Došlo nám, že tohle je nejvíc svobodný způsob společné tvorby a zároveň zkoušíme dosáhnout té nejvyšší mety, které jsme schopni: dělat jednoduché písničky, ve kterých sami pro sebe objevujeme nové hudební i textové postupy,“ dodává Kyšperský. Album ve studiu Jámor smíchal Kyšperského dlouhodobý spolupracovník Ondřej Ježek.

Kyšperský a Pilgr spolu hrají dvacet let. | Foto: Emil Kyšperský

Ve studiu dvojice přivítala několik hostů, hlavně zpěváků. Ale třeba také Jiřího Habartu z kapely Ghost of You, který s Pilgrem a Kyšperským od té doby začal hrát i živé koncerty. Obal desky vznikl ve spolupráci s Jakubem Horským z dvacet let starých polaroidových fotek pořízených Kyšperského tátou. Ten fotil většinou kvůli pojistným událostem, ale i čistě z radosti, že si tehdy fotoaparát koupil. Stejným přístrojem nafotil do bookletu oba hudebníky.

Album Kyšperský & Pilgr – Duo vychází 4. listopadu 2022 u Polí5 na všech formátech: digitálně, na vinylu, na kazetě i na CD. Zároveň s albem putuje do světa i větší brožura s texty a fotografiemi. Křest alba se chystá na 9. listopadu v brněnském Kabinetu Múz a 3. prosince v pražském Café V lese. Společně s Kyšperským a Pilgrem na obou místech pokřtí své nové album Tma písničkářka Alen. S ní se oba znají nejen díky spolupráci na této desce, ale také díky účinkování v projektu 29/2 a živému hraní v kapele Lenky Dusilové. Release párty pro nejvěrnější fanoušky hudebníci připravují na 1. listopadu do pražské prodejny Rekomando.

Tagy Květy Martin Kyšperský Aleš Pilgr

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY