Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Desktopový hybridní synth Roland SH-4d

Firma Roland uvedla na trh nový syntezátor ze série SH v podobě hybridního modelu SH-4d, kombinujícího virtuální analogovou a digitální syntézu. Novinka, postavená na proprietárním enginu, je vybavena 11 typy oscilátorů nabízejících řadu moderních i dnes už klasických zvuků převzatých ze starších synthů značky, integrován je multitimbrální sekvencer, rozsáhlá kolekce vestavěných efektů nebo rytmický synth-automat a japonští konstruktéři kladli při vývoji důraz také na intuitivní ovládání.

SH-4d s 60hlasou polyfonií umožňuje vytvářet hutné vintage analogové zvuky až se čtyřmi různými průběhy. Vybrat lze i modul SH-3D, který nahradí čtvrtý part dalším LFO, k dispozici je navíc funkce Chord pro vytváření komplexních akordových struktur pomocí jednotlivých not a jednoduchých pohybů slideru. Nástroj je navíc vybaven flexibilním bicím syntezátorem, poskytujícím uživateli možnost postavit si virtuální soupravu s vlastní zvukovou charakteristikou (64 slotů) nebo použít některý z 49 přednastavených kitů.

Pro moderní digitální zvuky je připravena jednotka Cross FM, morphing zajišťuje systém Wavetable a sekce Drawing slouží k vytváření vlastních vlnových forem a dosud neslyšených zvuků. Odlišně znějící textury přináší modul Ring, a to prostřednictvím crossfadingu, různých tvarů vln, ladění apod. Najdeme zde i synchronizaci oscilátoru, presety s autentickým soundem modelů SH-101 a Juno-106 nebo PCM modul založený na samplech z historické knihovny Rolandu.

Hlavní panel s 25 tlačítkovými klávesami je osazen grafickým LCD displejem, 32 potenciometry, čtyřmi dotykovými slidery a řadou multifunkčních tlačítek s automatickou rekonfigurací funkcí podle zvoleného režimu. Synth dostal i nově vyvinutý žebříkový filtr s vícerežimovým provozem, interaktivními parametry Drive a Resonance, plným ovládáním obálky a nezávislým HPF pro okamžité dotažení jakéhokoli zvuku. Sekce Amp nabízí ADSR a rychlé nastavení úrovně, zatímco jednotka LFO obsahuje nejrůznější typy průběhu vlny, funkce fade, pitch atd.

V režimu Pattern se OSC sekce a LCD displej promění v mixážní pult pro doladění úrovní a přímému aranžování, samozřejmě nechybí pokročilý rekording, funkce Visual Arpeggio nebo zmíněná efektová sekce využívající MFX procesor s 95 typy efektů počínaje kompresory, ekvalizery, filtry, drivy přes delaye, pitch shiftery, phasery, flangery až po ikonický Juno chorus.

Konektivita sestává z dvojice audio výstupů, stejného počtu sluchátkových zdířek, minijackových vstupů Mix In a Ext CLK (AIRA Compact, Roland Boutique nebo jiný externí nástroj), portu USB-C a DIN konektorů MIDI In/Out. Napájení obstarává USB port nebo čtveřice tužkových AA baterií. Česká cena modelu o rozměrech 360 x 195 x 66 mm a hmotnosti 1.78 kg byla nastavena okolo hranice 15000 Kč včetně USB kabelu a baterií.

Tagy Roland Roland SH-4d

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY