Přejít k hlavnímu obsahu
Nevzdáváme se. XCR-9 je v zásadě album o naději | Foto: archiv Kosmiho
Nevzdáváme se. XCR-9 je v zásadě album o naději | Foto: archiv Kosmiho
Michal Kosmi Šimíček -

Deska je hnacím motorem všeho

Pro kapelu, která nemá moc živých hraní, je album hnací motor všeho. Proto jsme se novou desku s Nevermore & Kosmonaut rozhodli vydat už dva roky po předchozí nahrávce Bleděmodré město. Šest nových písní jsme chtěli natáčet opět ve studiu Reset natáčet už v březnu 2020. Jenže přišel covid a nedalo se scházet ani na zkouškách. Využil jsem ale domácí karanténu alespoň k dopsání textů.

Už při vydání předchozí desky jsem věděl, o čem bude ta další. Dořešili jsme personální otázky a s kytaristou Pavlem Karasem zůstali jako autorská duše kapely. Přišel bubeník Vláďa s basákem Vítkem a někdy v té době padlo rozhodnutí desku nazvat XCR-9 a uvést i podtitul Písně do rakety. Vytvořili jsme k ním originální příběh: deska vznikla před plánovaným odletem kapely do vesmíru.

Kromě odkazu na Ikarii XB1 je označení XCR-9 i název raketoplánu, kterým hodláme odletět do vesmíru. S kapelou jsme znovu začali zkoušet a v červnu zamířili do studia. Ještě než jsme začali, měli jsme tři měsíce zpoždění. A přes léto jsme ještě museli dozkoušet poslední tři písně desky.

Následně jsem se v Praze setkal s Jindřichem Janíčkem, který měl pro booklet ilustrovat naší vesmírnou cestu. S nápadem souznil a osobitě jej rozvinul. Jeho práce obdivuji už řadu let, spolupráce s ním byla mým splněným snem.

Všechny složené písně jsme psali v jasném pořadí a každá textově naplňuje jedno téma, které jsem si dopředu určil. Na konci září nahrávání přerušilo onemocnění, které nakonec nebylo tak vážné, aby nahrávání zastavilo. Dál ale přitvrdila opatření vlády a covid byl zase na vzestupu.

Zbývalo ještě sehnat polovinu peněz na desku. Rozjeli jsme proto předplacení alba na Startovači. V tehdejší době to byla jedna z posledních možností, jak získat peníze na projekt, protože na koncertech jsme už tři roky prodali minimálně nosičů. Pro lidi je deska jen fyzický nosič, který si nemají stejně kde přehrát. Nesmírně si proto vážíme těch, kteří to chápou jako my a album podpořili. Pro nás je XCR-9 srdcová výpověď hudbou a texty.

Jenže ani koupení CD, natožpak poslouchání desky digitálně, obří náklady na výrobu desky významně nesníží. A v tom je právě ta potíž. Z přehrání našich písní ze Spotify máme pár halířů ročně, tudy cesta pro nás jako méně známé autory nevede. A právě kvůli všem obtížím při financování projektu to bude možná naše poslední deska.

Sbírku na Startovači jsme každopádně úspěšně završili a desku v distribuci Indies Scope vydali 10. listopadu. Do světa ji uvedl i nový videoklip na píseň Mezi pochybami. Nádherný ilustrovaný booklet vypadá jako malá knížka s texty. Dozvíte se z něho, jak naše cesta probíhala a proč jsme na ni vůbec vyrazili. Další informace najdete na našem webu www.nevermore.cz.

Plánovaný listopadový křest s video projekcemi jsme přesunuli na 23. března příštího roku. Nicméně se nijak nevzdáváme. XCR-9 je v zásadě album o naději…

Tagy komunita Nevermore & Kosmonaut

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zpěvák a textař Nevermore & Kosmonaut
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY