Přejít k hlavnímu obsahu
Jennie Bellestar je osobou na správném místě a písním Mata Sargenta dodává ten správný šmrnc. | Foto: Facebook umělce
Jennie Bellestar je osobou na správném místě a písním Mata Sargenta dodává ten správný šmrnc. | Foto: Facebook umělce
Petr Adamík - Pá, 29.09.2023 - 12:00

Debut projektu Sargent Bellestar nabízí pestrý hudební zážitek

Hudební aktivity Mata Sargenta, baskytaristy londýnských Chelsea, rozhodně neutichají. Po úspěšné desce Meanwhile Gardens své domovské kapely nyní soustředil síly na nový projekt s Jennie Mathiass, někdejší zpěvačkou ženské pop rockové formace The Belle Stars. Jejich společné album Nothing Stays The Same nabízí zajímavou žánrovou směsici s hitovými ambicemi.

Jennie Mathiass zažívala s The Belle Stars velké chvíle v 80. letech, kdy dobývaly hitparády se singlem Sign of the Times nebo když se ústřední písní hollywoodského trháku Rain Man stala jejich coververze písně Iko Iko. Sám Sargent pak vedle svých punkových angažmá ukázal otevřenost jiným stylům na svém charitativním počinu Sex, Drugs & HIV, na němž se mu ve čtyřiceti skladbách podařilo spojit přes dvě stovky muzikantů napříč žánry. Dalo se tedy očekávat, že nahrávka pod hlavičkou Sargent Bellestar přinese pestrý hudební zážitek.

Non-believer ve svižném tempu vede jasná Sargentova basa, dechy přidávají jemnost a refrén napovídá, že výrazné melodie budou základním stavebním kamenem přítomných skladeb. If You Want It pak v nastolené náladě pokračuje. Bicí a basa jsou jako jeden muž. Opakující se baskytarový motiv doplňují klávesové party à la Doors a nad tím vším stojí Jennie Bellestar se svým zajímavým hlasem a nápaditým frázováním. 

Některé skladby nesou typický Sargentův rukopis a dokázali byste si je představit i v podání jeho hlavní kapely. Jednou z takových je určitě Nothing More To Say s charakteristickou, vybrnkávanou melodií a pak možná i Where You Going?, kterou však ozvláštňuje jakýsi flangerový či syntezátorový efekt.

V titulní písni, která má optimistickou náladu a zní, jako byste spojili Stones s The Clash (zřejmě díky kytarovým vyhrávkám Richarda Stonea), se pak Bellestar dělí o vokály se Sargentem. Už tak pestrou paletu hudebních žánrů na albu doplňuje ještě v rytmu reggae se vlnící kousek Too Busy Thinking. Hitový potenciál alba pak podtrhuje skvělá Help Me, kterou Bellestar a Sargent správně zvolili jako pilotní singl.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Jennie Bellestar je osobou na správném místě a písním Mata Sargenta dodává ten správný šmrnc. Sargentovi se vůbec podařilo sestavit schopný tým hudebníků, kdy na bicí stoličku usadil svého parťáka Stevea Graingera z Chelsea a kytarové party obstaral Richard Stone, s nímž Sargent učinkoval v jiné punkové kultovce Splodgenessabounds. Piano, saxofon a flétny si vzal na starosti Sam Jones a klávesy přidal Andy Dixon. Nenápadná a překvapivá záležitost, kterou by bylo škoda přehlédnout. 

Sargent Bellestar - Nothing Stays The Same

Sargent Bellestar  Nothing Stays The Same

Sargent Bellestar, 00:37:46

rock/pop

75 %

Tagy Sargent Bellestar Mat Sargent Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY