Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 09.03.2019 - 12:00

Dánský výrobce efektů T-Rex vyhlásil bankrot

Překvapivou informaci přinesl dánský deník Vejle Amts Folkeblad, který uvedl, že známý výrobce butikových efektů T-Rex Engineering byl nucen vyhlásit bankrot. Společnost k tomuto řešení přikročila už 21. února a důvodem je finanční ztráta z minulého roku ve výši 3.7 milionu dánských korun, což je v přepočtu téměř 13 milionů Kč.

Nad finanční kondicí T-Rexu se stahovala mračna už delší dobu, o čemž svědčí i poslední výroční zpráva společnosti, zveřejněná v prosinci. V zápisu je mimo jiné uvedeno, že „existuje velká nejistota, která může vyvolat značné pochybnosti o schopnosti společnosti pokračovat v činnosti.“ Vedení firmy se k této kauze sice zatím oficiálně nevyjádřilo, ale budoucnost značky nevypadá příliš růžově.

Společnost T-Rex, založená v roce 1996 konstruktéry Larsem Dahl-Jorgensenem a Sebastianem Jensenem, byla jednou z prvních butikových firem specializujících se na ruční výrobu efektů. Mezi nejznámější modely této značky patří overdrive Alberta, distortion Mudhoney či výborný delay Replica, který si kromě řady jiných muzikantů oblíbili také David Gilmour, Pete Townshend nebo John Mayer.

Samostatnou kapitolu představuje luxusní páskové echo Replicator s vyjímatelnou cartridgí, stoprocentně analogovou signálovou cestou a velmi přirozeným organickým zvukem. S nadstandardním zájmem se setkaly i pedalboardové napěťové distributory z edice Fuel Tank, zahrnující verze Junior, Classic, Chameleon a Goliath.

Fanouškům značky nezbývá než doufat, že se malá firma s velmi dobrým renomé pokusí obnovit činnost, nebo naváže spolupráci s některou větší společností. A know-how dánské firmy rozhodně není zanedbatelné – kromě dlouholetých zkušeností by mohlo vývojové oddělení T-Rexu budoucí partnerské firmě nabídnout například koncept nástupce legendárního vintage dozvuku Binsonic Echorec, jehož originály z 60. a 70. let se v současné době prodávají za částky atakující hranici 3 000 dolarů.

Tagy T-Rex
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY