Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: cortguitars.com
Zdroj: cortguitars.com
Jan Hamerský -

Cort KX500MS SDB: ideál věčných začátečníků

Zkosené snímače, dramaticky podbarvená kresba topolu, proměnlivá menzura, struna navíc a cena pod dvacet tisíc korun. Vývojáři Cortu KX500MS SDB dobře věděli, jak si získal pozornost. Nakolik si ji však zaslouží?

Prim hraje hlasitost. Tělo z bahenního jasanu je přišroubované ke krku ze tří dílů javoru a dvou kusů amaranthu, tudíž sustainem zrovna neoplývá. Ani svrchní deska z topolu příliš záživných zvukových vlastností nenabíjí. Na hlasitosti nástroje proto mají lví podíl spíš než dřeva snímače.

EMG 707 sice nejsou tak průbojné jako jiná aktiva. Proto jsou také zkosené, aby je bylo víc slyšet. Rozdíl mezi hraním nasucho a pod proudem je však pořád propastný. Slabší výstup sedm set sedmiček má však své opodstatnění. Obsahují staré dobré AlNiCO jádro, díky kterému se v čistém až mírně zkresleném zvuku chovají mnohem přirozeněji, jak předvádí Keith Merrow.

Nenucená je také hratelnost. Pohyb po proměnlivé menzuře přivodí perné chvilky vlastně jen těm, co si zrovna kurýrují zornice nebo hrají se silnějšími brýlemi-rozptylkami. Zácvik na této sedmistrunce usnadňují rovněž jednoduché tovární mechaniky. Ladění je snazší než u Floyd Rose a jiných zámků, které se zamykají na dva západy a u podobných pekelných louten bývají obvyklé. Jen je halt častější. Výhradu mám jedině k přepínači. Představoval bych si ho před knoflíky clona a hlasitost, ne mezi nimi.

Další výraznou předností této sedmy je, že může posloužit více začátečníkům. Hmatník z makassarského ebenu má vyšší životnost než palisandr Dalbergia. Jen se příliš nedoporučuje těm, co mají citlivější prsty a nebo jim víc leží na srdci na zdraví plic planety. U jedněch dráždí pokožku, u druhých svědomí. Je na červené listině Mezinárodního svazu ochrany přírody.

Pokud jste za zločin proti přírodě donedávna spíš považovali sedm a více strun na kytaře a rádi byste si rozšířili obzory a výrazový rejstřík, Cort KX500MS SDB je ideální bez ohledu na to, kolikrát budete začínat. U těch, kteří naopak už s podobnými monstry zápasili, bych však doporučil sofistikovanější kousky, například od Dustieho Waringa. Zrovna je tato cortka nejspíš moc neoslní.

Tagy Cort Cort KX500MS SDB PRS Dustie Waring GB

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY