Přejít k hlavnímu obsahu
Žádné studiové triky či šméčka – tak jak zní Cock Sparrer z nahrávky, dokáží znít i naživo. | Foto: Montecruz Foto (Flickr)
Žádné studiové triky či šméčka – tak jak zní Cock Sparrer z nahrávky, dokáží znít i naživo. | Foto: Montecruz Foto (Flickr)
Petr Adamík -

Cock Sparrer se loučí v plné síle

Ovlivněni pub rockem vznikli londýnští Cock Sparrer už začátkem 70. let, tedy ještě před vypuknutím punkové revoluce. Během první vlny britského punku nicméně našli svůj zvuk, i když doslova kultovního statusu dosáhli až o několik let později. Letos pánové oznámili vydání nové desky Hand On Heart, jež má být zároveň posledním dlouhohrajícím počinem v jejich kariéře.

Jednoduché riffy, nekomplikované rytmy, chytlavé melodie a nezbytné hromadné vokály jako z fotbalového stadionu. Tak by se dal ve zkratce popsat styl, jímž si Cock Sparrer získali silnou a věrnou fanouškovskou základnu po celém světě, a kterému zůstávají věrni i na novince Hand On Heart.

With My Hand On My Heart je vcelku průměrnou odrhovačkou, která jen připraví půdu pro zajímavější a ráznější Mind Your Own Business s ramonovsky tepajícím rytmem. Zpěvák Colin McFaull si stále drží svůj typický projev a Mick Beaufoy píseň okoření jednoduchým, ale funkčním sólem. 

Tou správnou hitovkou je však až následující I Belong To You. Nápaditá vokální linka, příjemné harmonie a celková atmosféra ze skladby dělají jasného koncertního favorita, který se mezi největšími klasikami kapely rozhodně neztratí. Rags To Riches je na tom podobně a opět zde vyniká McFaull a jeho charakteristický zpěv.

Po celou dobu se v podstatě jede v hodně energickém tempu, což je samo o sobě – vzhledem k věku muzikantů – úctyhodné. Písně jako One Way Ticket, Nowhere To Be Found či závěrečná Here We Stand vás pozitivně nabíjí a menší oddechovkou je tak vlastně jen melancholicky laděná My Forgotten Dream, v níž navíc příjemně překvapí přítomnost smyčců. Duch kapely zůstává na Hand On Heart stejný, zřejmě i proto, že jsou zde stále přítomni čtyři původní členové, doplnění o kytaristu Daryla Smithe, který je však nedílnou součástí Cock Sparrer už od roku 1992.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Žádné studiové triky či šméčka – tak jak zní Cock Sparrer z nahrávky, dokáží znít i naživo, a proto stále, po padesáti letech fungování, kralují všemožným punkovým a Oi! festivalům nejen v Evropě. Hand Of Heart je solidní nahrávka plná hymnických skladeb a kapela s ní rozhodně nedělá ostudu svému odkazu.

Cock Sparrer - Hand On Heart

Cock Sparrer – Hand On Heart

Pirate Press Records, 00:38:00

punk/rock/oi

70 %

Tagy Cock Sparrer Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY