Přejít k hlavnímu obsahu
Při poslechu In Another World zapomenete, co se kolem nás poslední rok děje | Foto: archiv
Při poslechu In Another World zapomenete, co se kolem nás poslední rok děje / Foto: archiv
Petr Adamík - Pá, 23.04.2021 - 12:00

Cheap Trick mají svůj svět, kterého se nechtějí vzdát

Američtí Cheap Trick nesledují trendy, nepouští se do žádných dobrodružství a jedou přesně podle hesla „Ševče, drž se svého kopyta.“ Jejich power pop na aktuální desce In Another World s přehledem obstojí i vedle staršího materiálu, kterým v 70. letech udělali díru do světa. 

V roce 2016 byli Cheap Trick uvedeni do Rock´n´rollové síně slávy, své poslední slovo ale ještě neřekli a s věkem zrají jako víno. Na novince zní tihle „američtí Beatles“ uvolněněji než bylo v posledních letech zvykem a nabízí směsici rockových riffů, popových melodií a balad. 

Z Cheap Trick stále sálá mladistvý temperament a spolupráce s producentem a pátým členem kapely Julianem Raymondem, který ví, jak správně namíchat působivý rock´n´rollový koktejl i ve 21. století, je jim jen ku prospěchu. The Summer Looks Good On You zveřejněná už v roce 2018 je letní pohodička se vším všudy a Rick Nielsen v ní předhazuje další ze svých riffů, které si ihned zamilujete. Nad tím se proplétají beatlsácké harmonie a charakteristický hlas Robina Zandera. Skladbu In Another World zde najdeme ve dvou verzích, jednou jako baladu a podruhé jako přímočarou rockovou vypalovačku. Zbytečné? V tomto případě se překvapivě povedly obě, stačí si jen vybrat, na kterou zrovna máte chuť. „Zase ti Beatles,“ řeknete si u So It Goes, tu ale vzápětí vystřídá poctivě hard rocková Light Up The Fire. Robin Zander je pan zpěvák a například v bluesovce Final Days zní pořád stejně silně a jistě jako před téměř padesáti lety. Opravdu, zkuste si jej porovnat s jinými zpěváky jeho věku. Jak jen to dělá? Na závěr kapela servíruje Gimme Some Truth, cover Johna Lennona, v němž se kytary chopil hostující sex pistolník Steve Jones. Šťastná třináctka na závěr.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Tohle album je skutečně jako z jiného světa. Z toho, jaký si pamatujeme před čtyřiceti lety, kdy hudební žebříčky okupovaly rockové kapely a hrály se krátké a melodické písně. Tihle králové power popu moc dobře ví, jak takové skladby napsat. Staré dobré triky (v žádném případě laciné) pořád zabírají a při poslechu In Another World aspoň na chvíli zapomenete, co se kolem nás poslední rok děje. 

Cheap Trick - In Another World

Cheap Trick – In Another World

BMG, 2021, 45:20

70 %

Tagy Recenze alb Cheap Trick
Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY