Přejít k hlavnímu obsahu
Z workshopu s kamarádem-producentem Adamem Pakostou na Festiwallu 2022. | Foto: Jan Nožička
Z workshopu s kamarádem-producentem Adamem Pakostou na Festiwallu 2022. | Foto: Jan Nožička
Jan Sládek -

Cesta k desce #3: Kdy a jak pomůže kamarád

Každá deska je jiná. Platí to o všech mých deskách, jistě to platí o těch, které máte hotové vy a zcela jistě to platí o všech, které ještě já i vy natočíme. V tomto seriálu se dělím o své zkušenosti, your mileage may vary. V dnešním videu si povíme něco o tom, jak vám na cestě k vaší desce může pomoci druhý pár uší, očí a jeden mozek navíc. Rozhodně může ušetřit nervy, peníze a přidat dobrou náladu.

Máte možnost dělat s producentem hned na začátku kariéry? Udělejte to. Nemůžete? Nechcete? Já vím, kamarád pučmidrát, kamarád taky rád... Jenže lepší někdo než nikdo. Tpětná vazba zvenčí je docela důležitá, i když není třeba úplně profi. Co všechno stojí zato s takovou dobrou duší probrat?

1. Pomůže rozseknout kapelní dilemata

Víme všichni, co si od desky slibujeme? Kapela se na desku často skládá, ale nejde jen o peníze. Je za tím spousta práce. Jsou opravdu všichni na jedné vlně, nebo jeden nechce dělat kompromisy a točí srdcovku, zatímco jiný se těší, že bude mít rádiový hit roku 2022? Talk is cheap, proberte to s moderátorem.

2. Nové uši odhalí staré chyby

Tohle je téma, které si říká o celou řadu příkladů, ale je to tak. Z ranku nejlepších rad vytahuji: „Hele, tuhle věc teď radši ještě nedělejte, moc to skřípe.“ Je těžký tohle rozhodnutí udělat jako kapela, téměř nemožné jako autor.

3. Nakopne vás správným směrem

Pokud je váš kamarád/producent dost zkušený, pomůže vám na základě vašeho výkonu nastavit nahrávací proces – včetně výběru studia a práce v něm.

Mnohem více ve videu:

Tagy Cesta k desce videoseriál

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JdG
Kytarista Tomáš Průša Bandu, Pohřební kapely a Potrubí, záskokář, učitel na kytaru, nahrávač, producent. Pracuji ve svém Létajícím studiu (…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY