Přejít k hlavnímu obsahu
Na dvou koncertech spojených s Vinylou vystoupí také Toyota Vangelis. | Foto: Jan Kuča
Na dvou koncertech spojených s Vinylou vystoupí také Toyota Vangelis. | Foto: Jan Kuča
redakce -

Ceny Vinyla expandují do regionů, nově do Ostravy a jižních Čech

Nově do Ostravy, Plzně a Českých Budějovic expandují hudební ceny Vinyla. Také tam proběhnou od září do prosince akce v rámci právě zahájeného XIII. ročníku, které se dále uskuteční v Praze, Brně, Veselí nad Moravou, Boskovicích, Pardubicích, Znojmě a Ústí nad Labem. Na koncertech pořádaných pod hlavičkou Vinyly se objeví zavedená jména domácí nezávislé scény i mladí umělci. Chybět nebudou Lazer Viking, Kalle, DVA, dné, Schwarzprior, Amelie Siba, Anki nebo Máří. Začínající umělce Vinyla opět podpoří vzdělávacími workshopy zaměřenými na produkci a natáčení alba a PR, booking a management.

Převažují koncerty v brněnském Kabinetu múz, kde Průběžný festival Vinyla křtem svého nového alba Basic Living odstartuje už 19. září dné společně s pražsko-berlínským kolektivem dým. Do stejného centra brněnské nezávislé hudby mohou zájemci vyrazit také na trojkoncert Toyota Vangelis, Tokyo Drift a vítězů loňského ročníku výzvy Bastl Electronic Track Mezi patry klid nebo společné vystoupení Schwarzprior a Divo Institute či Manon Meuert a Strangers in the City. V Boskovicích zahraje Lazer Viking se Schwarzprior nebo Amelie Siba s Máří, ve Veselí nad Moravou DVA s kapelou Ametyst, jejíž součástí je i Ventolin, Kalle a Carya, v Českých Budějovicích Arleta s Ankim, v Pardubicích Toyota Vangelis a Tokyo Drift, v Ústí nad Labem Acid Row a Divo Institute, ve Znojmě Drom a Kurvy Češi.

Mezi patry klid, vítězové minulého ocenění Bastl Electronic Track

Přednášku nazvanou Příliš stará na pop? v rámci živého natáčení podcastu Soundsystém pro Vinylu do Znojma dovezou hudební publicisté Michaela Peštová, Nora Třísková a Karel Veselý. Ve svém studiu Golden Hive další skupinu hudebníků v produkci proškolí Michal „Amák“ Štastný, do Plzně workshopy v rámci Vinyla Academy zaměřené na PR, booking a management dovezou Zdeněk Neusar a Prokop Holoubek.

Vzdělávací workshop pro hudební producenty Synth Herna pod hlavičkou hlavního partnera Vinyly, společnosti Bastl Instruments, jenž bude propojením více vzdělávacích platforem (Synth Library, Noise Kittchen...) proběhne rovněž v rámci doprovodného programu festivalu Lunchmeat. Všechny workshopy jsou zdarma, mají však omezenou kapacitu. Přihlášky posílejte na e-mail tomas@vinyla.cz.

„Navazujeme na úspěšné workshopy z předchozích let, o které je zájem. Nově pak ve spolupráci s Cenou Věry Jirousové připravujeme workshop zaměřený na kulturní publicistiku. Tři výrazné osobnosti z oborů hudba, výtvarné umění a literatura přinesou svůj pohled, jak v dnešní době reflektovat uměleckou a autorskou práci,“ upřesňuje za koordinátory Vinyly Pavel Uretšlégr a dodává: „Vinyla pro nás není jen ocenění, ale komplexní podpora tuzemské hudební scény.“

Michal „Amák“ Štastný při práci ve studiu. | Foto: Libor Galia

Jedním z hlavních cílů Vinyly je zařazování hudby do širšího společenského kontextu či poukázání na kvalitní hudební produkci. Umělci nominovaní za rok 2023 budou ohlášeni v první polovině prosince. Už na začátku listopadu ale bude možné nominovat nejzajímavější (nejpřínosnější) publicistické počiny mladých autorů*rek v rámci Ceny Jany „Apačky“ Grygarové, která před třemi lety doplnila hlavní kategorie Deska, Objev a Počin roku. Vypsána potřetí bude v listopadu také výzva Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty a producentky.

Přehled Průběžného festivalu Vinyla 2023

19. 9. Brno – Kabinet múz (dné, dým)*
30. 9. Praha – Veletržní palác, Praha (Synth Herna, doprovodný program Lunchmeat Festivalu)**
10. 10. Brno – Kabinet múz (Toyota Vangelis, Tokyo Drift, Mezi patry klid)*
13. 10. Znojmo – GaP (Příliš stará na pop, Michaela Peštová, Nora Třísková a Karel Veselý)***
20. 10. České Budějovice – Žižkárna (Arleta, Anki)*
20. 10. Ostrava – Provoz (dné, dým)*
22. 10. Praha – Golden Hive studio (workshop Produkce a natáčení alba s Michalem „Amákem“ Štastným)**
27. 10. Veselí nad Moravou – Kafé v kině (DVA, Ametyst)*
24. 10. Brno – Kabinet múz (Schwarzprior, Divo Institute)*
10. 11. Ústí nad Labem – Hraničář (Acid Row, Divo Institute)*
12. 11. Plzeň – Depo2015 (Tipy a triky na hudební PR / Booking a management, Zdeněk Neusar a Prokop Holoubek)**
18. 11. Brno – Kabinet múz (Manon Meuert, Strangers in the city)*
24. 11. Veselí nad Moravou – Kafé v kině (Kalle, Carya)*
25. 11. Boskovice – Prostor (Lazer Viking, Schwarzprior)*
26. 11. Praha – Pracovna Žižkov (Kulturní publicistika)**
1. 12. Pardubice – Divadlo 29 (Toyota Vangelis, Tokyo Drift)*
2. 12. Znojmo – Gogo (Drom, Kurvy Češi)*
5. 12. Brno – Kabinet múz (TBA)*
9. 12. Boskovice – Prostor (Amelie Siba, Máří)*
19. 12. Brno – Kabinet múz (TBA)*

Koncert * Workshop ** Přednáška ***

Tagy Vinyla

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY