Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Celestion G12M-50 Hempback a Neo V-Type

Reproduktory Celestion znamenají pro historii rockové kytary téměř totéž, co nástroje značek Fender nebo Gibson. Britská firma, založená roku 1924 na předměstí Londýna, se zprvu věnovala výrobě reproduktorů pro rádia a gramofony, ale koncem padesátých let rozjela také produkci modelů určených pro nástrojové zesilovače. Skutečný boom přišel s nástupem aparátů Marshall a Vox, které Celestion zásoboval a poměrně rychle se vypracoval na pozici světové jedničky v daném průmyslovém segmentu.

Kromě lety osvědčených stabilně vyráběných měničů se společnost snaží nabízet i modernější série, což se v letošní nabídce značky projevilo dvojicí kytarových modelů Celestion G12M-50 Hempback a Neo V-Type z kolekce Classic, sdružující také repra typu Copperback, Vintage, Creamback, Greenback, Anniversary, Fullback, G12K, G12T apod.

Dvanáctipalcový Celestion G12M-50 Hempback kombinuje konopný centrální kužel a středně těžký (cca 1 kg) keramický magnet. Tyto prvky dávají tónu nový témbr s dobře definovavými konturami, silnou projekcí, vyváženými středy, hladkými výškami a průraznými plnými basy. Hempback výrobce doporučuje použít s ostřeji znějícím zesilovačem, kterému dodá muzikálnější projev.

Technické parametry: výkon 50 W, impedance 8 nebo 16 ohmů, citlivost 99 dB, frekvenční rozpětí 75 Hz až 5 kHz, šasi z lisované oceli, cívka o průměru 44.5 mm, hmotnost 3.6 kg.

Varianta Neo V-Type se stejným průměrem jako Hempback vychází z předchozího modelu V-Type, ale na rozdíl od něj disponuje novinka lehkým neodymovým magnetem, jenž má zásadní podíl na razantním snížení váhy, nedosahující ani poloviny hmotnosti oblíbeného typu Vintage 30, k němuž NV-T nemá zvukově zase tak daleko.

Devizou této verze je hřejivý zvuk s dostatečnou porcí výšek a nadstandardní definicí tónu, takže může být vhodnou volbou jak pro clean rejstříky tak pro high-gainový režim, kde především v nízkých pásmech někdy chybí konkrétní čitelný přednes, který se nemusí týkat jen podladěných nebo sedmi a vícestrunných kytar.

Technické parametry: výkon 70 W, impedance 8 nebo 16 ohmů, citlivost 98 dB, frekvenční rozpětí 75 Hz až 5 kHz, šasi z lisované oceli, cívka o průměru 44 mm, hmotnost pouhých 1.9 kg.

Oficiální cena padesátiwattového Celestionu G12M-50 Hempback se v případě evropské části trhu pohybuje okolo hranice 120 eur, lehký sedmdesátiwattový Neo V-Type lze pořídit za cca 130 eur. Zvukový charakter reproduktorů demonstrují na přiložených videích kytaristé Ford Thurston a Pete Thorn.

Tagy Celestion Celestion G12M-50 Hempback Celestion Neo V-Type

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY