Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 29.10.2023 - 08:00

Busuyi Guitars: dvoukrké kytary a basy trochu jinak

Většina kytaristů bude určitě znát dvoukrkou verzi Gibsonu SG s označením EDS-1275, kterou zpopularizoval kytarista Led Zeppelin Jimmy Page, následně ji začaly ve formě různých kopií vyrábět i některé konkurenční firmy, a zvolená koncepce se u nástrojů daného typu zdála po dlouhou dobu jako v podstatě jediná ergonomicky přijatelná cesta. Zcela jiný přístup ke dvoukrké konstrukci ale má průkopnická značka Busuyi Guitars z americké Georgie, která upřednostňuje umístění krků proti sobě – tedy jeden montovaný standardně a druhý vsazený do zadní strany korpusu.

Netradiční koncepce, kdy pro hru na druhém hmatníku stačí nástroj pouze otočit, má samozřejmě své výhody i stinné stránky. Tělo kytary sice zůstává rozměrově standardní, ale snímače a struny na zadní straně může hráč poškodit např. přezkou opasku nebo jinými částmi oděvu, které mohou druhou část „doublenecku“ také rozladit.

Novátorská konstrukce by přesto mohla oslovit řadu muzikantů, což se výrobce snaží podpořit nabídkou mnoha kombinací, ať už se jedná o šesti plus dvanáctistrunnou akustickou kytaru, kombinaci el. kytary a baskytary, hybrid sedmistrunné basy a pětistrunné bezpražcové verze apod. Funkčnost některých kreací z dílen Busuyi Guitars demonstrují přiložená videa.

Tagy Busuyi Guitars

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY