Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - Čt, 11.07.2019 - 15:30

Bubeník Nick Mason přiveze do Lucerny rané Pink Floyd

Do pražské Lucerny zamíří 25. července bubenická legenda Nick Mason, která zavede posluchače do éry prvních nahrávek Pink Floyd. Nick Mason´s Saucerful of Secrets nabízejí na rozdíl od koncertních tažení Rogera Waterse nebo Davida Gilmoura jiný pohled na odkaz Pink Floyd.

Ikonické skladby z alb The Piper At The Gates Of Dawn nebo A Saucerful Of Secrets nás vrátí do času psychedelických šedesátek, ještě než Pink Floyd zažili svůj první megaúspěch s deskou The Dark Side Of The Moon. Většina skladeb, která zazní během večera, nefigurovala v běžném playlistu Floydů, čili se bude jednat do jisté míry o jejich obnovenou premiéru.

„Pro mě je to výzva, po letech si sám nepamatuji, na jakou blánu jsem skladby hrál, jedná se vlastně o jakousi reinterpretaci. Což mě vlastně těší, protože kapela nebude revivalem, ale oživí staré skladby po svém,“ uvedl Nick Mason.


Na pódiu pravděpodobně zazní Interstellar Overdrive nebo Arnold Layne, které vznikly v lednu 1967 ve studiu Sound Technique v Old Church Street. „Obě skladby jsme hráli naživo jinak už tehdy, než jak vznikly ve studiu. Bude tomu pravděpodobně i nyní. První nahrávky byly pořízeny na čtyřstopém magnetofonu pro mono reprodukci. Na jednu stopu jsme nahráli baskytaru a bicí, na další dvě stopy kytaru a klávesy Farfisa Duo. Všechny efekty jako opakování bicích v Arnold Layne se přidaly, když se tyto tři stopy zkopírovaly na čtvrtou a vokály a kytarová sóla se doplnila jako další záznam. Konečný mix písně se zkopíroval na mono pásku,“ zavzpomínal Mason.


Píseň Interstellar Overdrive byla ve studiu sestříhaná takřka o polovinu své původní délky, přesto 10 minut ztřeštěné rockové improvizace muselo působit ve své době jako neskutečná hudební revoluce. I po odchodu Syda Barretta, do té doby hlavního dramaturga Pink Floyd, jela kapela v nastaveném undergroundovém módu.

Dvojalbum Ummagumma bude určitě zastoupeno milníky Astronomy Domine nebo Set The Controls for the Heart of the Sun. Zazní křehká Watersova skladba z desky Atom Heart Mother, Fearless, inspirovaná fotbalovým prostředím, „z filmového alba“ Obscured By The Clouds představí kapela Childhood´s End nebo samotnou titulní píseň. „Vycházeli jsme z hrubého sestřihu filmu, měřili stopkami dobu mezi jednotlivými narážkami a připravili hudební výplň, kterou bylo možné zkrátit podle konečné verze. Obvyklá konstrukce rockové písně nebyla povinná,“ uvádí Mason ve své biografii.


Mason založil svoji formaci v roce 2018 spolu s kytaristou Lee Harrisem, baskytaristou Guy Prattem (spolupracoval s Pink Floyd i jednotlivými členy), kytaristou Gary Kempem (Spandau Ballet) a klávesistou Domem Bekenem. Jako host se na koncertě objevil v New York City i Roger Waters, který si vystřihl s kapelou Set The Controls a podle všeho si to náramně užíval.

„Rozhodl jsem se vrátit do práce, i když jsem to zprvu nebral vážně. Nejprve se o pár vystoupení bavili mezi sebou Lee a Guye, navrhli mi to a do pár týdnů jsme spolu zkoušeli. Myslím, že se jedná o skvělou příležitost slyšet některé písničky, co vyšly jen na druhé straně singlů a nikdy nebyly hrány naživo. A jestli byly, pamatuje si to jedině Syd,“ směje se Mason.

Tagy Pink Floyd
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslo...
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY