Přejít k hlavnímu obsahu
Na What If We Burn It se podařilo zachytit kapelní feeling. /foto: archiv Bare Escape
Petr Adamík -

Brno jede! Bare Escape albem What If We Burn It potvrzují své kvality

Přesně před rokem na sebe upozornili zajímavým debutem In a Flash, který zaujal svým přesvědčivým indie/post hardcore punkovým soundem s nádechem 90. let. Žel nastalá situace nedala Bare Escape moc šancí představit svou prvotinu naživo. Na kulturní akce chudý rok 2020 utekl jako voda a tahle nová brněnská kapela tvořená členy VDYD, Ette Enaka a sinks, na jeho závěr předhodila další album. 

Kapela na aktuální desku upozornila už v polovině prosince singlem Get Us Together, který napověděl, v jakém duchu se nová nahrávka ponese. Stmelená rytmika, protkaná správně řinčivými, špinavými kytarami a k tomu naléhavý zpěv tvoří celek, který jakoby zachycuje bezútěšné období, v němž se nyní nacházíme. 

Podobně divoká je i otvíračka Shout Shout Shout, která vás hned ze startu uzemní a přinutí pozorně se soustředit na zbytek desky. Obě kytary si po celou dobu spolu pěkně pohrávají, tak jak nám ukazují například v jedné z nejzajímavějších skladeb, Beached Whale, kdy s plíživou basou a bicími jedna z kytar vazbí, zatímco druhá nabízí hypnotické tóny, přitom obě nacházejí společnou řeč. Vše pak vrcholí v divokém refrénu. People Selfish People zase zaujme jednoduchou, zasněnou kytarovou melodií, která je opisována zpěvem, ve Vacation vytvoří kapela pořádný hluk a dobře se poslouchá také instrumentálka Intermezzo. Tu a tam zaslechneme ozvěny Sonic Youth nebo klidně At the Drive-In, ale i tak mají Bare Escape svůj vlastní zvuk. Tohle je další zajímavá záležitost, která vypadla z Brna a vydavatelství Kabinet Records. 

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Samozřejmě jde z desky cítit muzikantská vyzrálost a sehranost všech zúčastněných, ale skvělou práci odvedl také Jan Uiberlay, který skladby zaznamenal a smíchal. Tomu se totiž podařilo zachytit kapelní feeling. Když si na YouTube pustíte jejich podání Get Us Together ze zkušebny a srovnáte jej se studiovou nahrávkou, tak zjistíte, že obě verze mají stejný náboj a k tomuto stylu potřebný „drajv“.

Bare Escape - What If We Burn It

Bare Escape  What If We Burn It

Kabinet Records, 2021, 26 min.

70 %

Tagy Recenze alb Bare Escape

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY