Přejít k hlavnímu obsahu
Dr.Hyenik -

Bossova nestvůrná ozvěna: Tera Echo TE-2

Dnešním hitem kytarových krabiček jsou takzvané ambientní reverby. Ještě poměrně nedávno byly téměř neznámé. Teď se ale výrobci předhánějí, kdo vám nabídne zajímavější efekt, pro který se vžil název shimmer, tedy něco jako třpytivé mihotání. Ani legendární firma Boss nezůstala opodál. Jejich stompbox s jubilejním pořadovým číslem 100 je Tera Echo TE-2.

Využívá inovativní multidimenzionální procesing pro tvorbu oslnivě zasněných ploch, které v sobě působivě pojí reverb, delay a filter způsobem, který byl dříve dosažitelný pouze kombinací více krabiček. Navíc je velice citlivý na dynamiku hry, takže reaguje na různou sílu vašich úderů do strun různou mírou dosaženého efektu, samozřejmě v závislosti na nastavení ovladačů.

Funkce E. Level, Tone i Feedback jsou myslím dostatečně zřejmé už z jejich názvu, ale S-time (spread time – šíření času ;-) jako esence tohoto pedálu, si zasluhuje bližší popis. Při nízké hodnotě je slyšet ve zvuku lehký reverb, při silnější hře začne působit krátké slapback echo, při krátkých zásecích se objeví svištivý dotek filtru. To vše znamená, že je to velice živá krabička výborně podtrhující expresivitu vašeho výrazu. Při vyšších hodnotách S-time se efekty prohlubují a objevují se dříve neslyšené barvy a nálady a to všechno samozřejmě je možno provozovat i ve stereu.

Při sešlápnutém footswitchi začíná fungovat funkce freeze, která z vás může udělat skoro Davida Gilmoura, a vyžívat se v nádherných atmosférických plochách. Je trochu škoda, že tento inspirativní efekt se příliš nedostal do širšího povědomí, určitě ho doporučuji minimálně vyzkoušet. Třeba zrovna vám zajímavě obohatí zvukový arzenál.


Tagy boss

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dr.Hyenik Orfanik
Multikytarista na experimentální cestě k netradičním zvukovým a stylovým souvislostem za pomoci všemožných nástrojů, technik i obskurních pomůcek... Dle magazínu Whiplash také hudební úchyl, tajuplný intelektuál s vizáží přerostlého Harryho Pottera, akustický Thordendal ze Vse…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY