Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 23.07.2017 - 00:01

Boss slaví s efektovým paketem BOX-40

Spolu s distortionem DS-1, jehož speciální verzi vydal Boss před pár měsíci, byla součástí originální kolekce efektů z první série z roku 1977 také trojice dnes už ikonických modelů OD-1 Overdrive, PH-1 Phaser a SP-1 Spectrum. Po 40 letech japonský výrobce přichází z limitovanou edicí replik těchto krabiček, jenž budou nabízeny ve výročním setu s označením Boss BOX-40 Compact Pedal Set.

Všechny pedály z prémiové řady 40th Anniversary jsou ručně pájeny z výběrových komponent a výrobu si vzaly na starost dílny z japonské centrály značky. Obvody a osazení jsou identické s původními originály ze sedmdesátých let s výjimkou nové aktivační LED diody, odolnější přípojky pro baterii a inovovaného napájecího PSA okruhu s ochrannou diodou a šumovým filtrem.

Boss OD-1, který se společně s Tube Screamerem Ibanez stal v podstatě tehdejším etalonem zvuku krabičkových overdrivů, byl součástí nabídkového katalogu firmy v letech 1977 až 1985 a mezi kytaristy je dodnes ceněn pro svůj organický a muzikální tón připomínající sound lampových aparátů. Později byl OD-1 využívající čtveřice optočlenů nahrazen Super Overdrivem SD-1, jenž je v portfoliu Bosse i v současnosti.

PH-1 Phaser (1977 až 1981) disponoval ve srovnání s konkurenčními výrobky velmi transparentním zvukem a rozšířeným pásmem hloubky modulační vlny s příjemnými výškami a bohatými basy a díky integrovaném výstupnímu boost-obvodu nedocházelo při aktivaci efektu k nežádoucím propadům hlasitosti.

V historii Bosse se SP-1 Spectrum (1977 až 1981) řadí mezi skutečně raritní a v současné době obtížně dostupné modely, jejichž cena na různých muzikantských portálech dosahuje astronomických výšek. Koncepce, převzatá z efektu integrovaného ve starých aparátech Roland, vychází z jednokanálového parametrického ekvalizeru s fixní hlasitostí, ovladačem Spectrum s frekvenčním rozpětím 500 Hz až 5 kHz a potenciometrem Balance pro mix mezi přímým a efektovaným signálem. Kytaristé používali SP-1 často jako wah pedál s pevně nastaveným pásmem, zatímco basisté pomocí tohoto modelu dosahovali průraznějšího zvuku.

Efektový paket Boss BOX-40, vyráběný v limitované sérii čítající 1 500 kusů, bude dodáván ve stylové černé krabici se sériovým číslem a osobním věnováním od prezidenta společnosti BOSS Yoshihiro Ikegami. Cena tohoto výročního kompletu se má pohybovat okolo hranice 900 eur a kolekce, určená především sběratelům a skalním fanouškům značky, by se v oficiální distribuci měla objevit pravděpodobně koncem léta.

Tagy boss Boss BOX-40
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY