Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 24.03.2022 - 10:00

Boss RE-2 a RE-202 Space Echo: legenda se vrací ve dvou verzích

Od vzniku originálního a dnes opět vyhledávaného páskového delaye Roland Space Echo RE-201 uplynulo téměř půl století a nástupnická modernizovaná verze Boss RE-20, uvedená na trh před 15 lety, se už pomalu doprodává, protože firma údajně nepočítá s další výrobou. Důvod je prozaický – Boss představil rovnou dva nové pedály RE-2 a RE-202 Space Echo, vycházející ze zmíněného vintage delaye RE-201 z roku 1974, takže příznivci zvuků tohoto typu dozvuku nepřijdou zkrátka, snad kromě analogových puristů, protože obě novinky využívají digitální obvody, ovšem s velmi pokročilou emulací a analogovou „dry“ cestou.

Roland RE-201 Space Echo, jenž byl vyráběn více než 14 let (až do období 1988/1989), patří mezi ikonické efekty hudební historie. Je ceněný především pro svůj charakteristický zvuk s hřejivým charakterem a také některé speciální funkce. Tato klasika na bázi magnetofonového pásku stále inspiruje muzikanty, producenty a zvukaře, kteří objevují kouzlo tohoto modelu.

Boss RE-2 má stejně jako varianta RE-202 hlavní panel krytý hliníkovou destičkou v barvě evokující původní RE-201 a obě echa disponují oproti originálu delším časem zpoždění. Prvně jmenovaná varianta nabízí formát standardních pedálů Boss, zatímco luxusněji pojaté provedení RE-202 evokuje svým designem známý vintage chorus Boss CE-1 Ensemble, postavený na BBD čipech Matsushita MN3002, který značka uvedla na trh v roce 1976, kdy převzala úspěšný koncept integrovaný v kombu Roland Jazz Chorus JC-120, představeném o rok dříve.

Základní specifikace jednotlivých modelů

Boss RE-2 Space Echo – zvuk postavený na původní konfiguraci s trojicí snímacích hlav, 11 různých režimů, ovladače Mode, Echo, Intensity, Repeat Rate, Reverb (stereofonní emulace pružinového halu z RE-201), Tone a Wow & Flutter (nastavení přirozené modulace pásku).

Funkce Twist a Carryover, vstup pro externí CTL/expression pedály, tzv. true stereo zapojení pomocí dvou vstupů i výstupů, možnost tap tempa, volba mezi analogovým „dry“ signálem nebo modelingem preampu RE-201, napájení prostřednictvím 9V baterie či adapteru. Rozměry 129 x 73 x 59 mm, hmotnost 450 g, cena cca 250 dolarů včetně baterie.

Boss RE-202 Space Echo – programovatelná verze se čtyřmi uložitelnými presety, režimem Manual a trojicí footswitchů disponuje v základu stejnými funkcemi jako menší RE-2, ale přidává další virtuální páskovou hlavu, využít lze 12 zvukových modů, samostatná sekce reverbu přidává dozvuky typu Hall, Plate, Room, Ambience a dvoupásmové korekce.

Přibyl parametr Saturation ovládající sytost, kompresi a chování preampu, nová je funkce Warp, nechybí přepínání mezi zvukem nového a starého pásku, banka pro 127 presetů, volba vstupní citlivosti pro použití s nástrojem nebo linkou, minijackové konektory MIDI In/Out a USB port. Rozměry 192 x 133 x 53 mm, hmotnost 860 g, napájení prostřednictvím adapteru, cena cca 400 dolarů včetně napěťového zdroje a pryžových nožiček.

Tagy boss Boss RE-2 Boss RE-202

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY