Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 28.11.2020 - 08:00

Boss připravuje reinkarnaci kultovního pedálu Heavy Metal HM-2

Prezident společnosti Boss Yoshi Ikegami, oznámil při rozhovoru v rámci jedné z epizod ze série Talk with Boss, že vývojové oddělení značky pracuje na prémiové verzi legendárního zkreslovače Heavy Metal HM-2, jež by měla být zahrnuta do luxusní japonské edice Waza Craft. Firma už založila facebookovou skupinu Boss HM-2W, kde mohou fanoušci diskutovat o tom, co by rádi viděli u inovovaného efektu, a jejich podněty budou údajně zohledněny při návrzích finálního produktu.

Japonské provedení původního Bosse HM-2 se na trhu poprvé objevilo v roce 1983, poté centrála přesunula výrobu na Tchaj-wan, kde byla produkce v průběhu roku 1991 ukončena. Tento letopočet nepřímo napovídá, že modifikovaná varianta by se mohla do distribuce dostat během příštího roku, kdy si bude Boss připomínat 30 let od zastavení výroby modelu disponujícího destruktivní porcí gainu a dvoupásmovými aktivními korekcemi (cca 100 Hz / 1 kHz) se zdvihem +-20 dB.

Boss HM-2 sice proslavili především deathmetaloví Entombed v těsném závěsu s Carnage, Dismember, Cemetary a dalšími nejen švédskými kapelami obdobného ražení, ale ještě před nimi jej s úspěchem používal David Gilmour, což potvrzuje jeho sólové album About Face (1984) nebo známý floydovský titul A Momentary Lapse of Reason (1987).

Na závěr si dovolím jednu poznámku: v polovině 80. let jsem si HM-2 společně s chorusem CE-3 pořídil v tehdy nově vzniklém hudebním Tuzexu, sídlícím v dnešním Domě hudebních nástrojů na pražském Jungmannově náměstí. Po všech různých podomácku bastlených drivech, trpících mnohými neduhy a nespolehlivými přepínači (klasické footswitche, šasi Hammond apod. byly v socialistické éře nedostatkové zboží) na mně HM-2 působil jako bych z Trabantu přesedlal na Rolls Royce.

S vytaženými středy na jednokanálovém zesilovači, gainem efektu na pozici cca 9 až 10 hodin a téměř rovnými korekcemi bylo možno dosáhnout kultivovanějšího, méně komprimovaného a zároveň dostatečně agresivního zvuku, který neměl potíž projít kapelovým mixem. Uvidíme, jaká vylepšení a zvuk nabídne chystaný Boss HM-2 Waza Craft. Zatím vám můžeme nabídnout pouze videa starších standardních verzí.

Tagy boss Boss Heavy Metal HM-2
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY