Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 15.07.2021 - 14:00

Boss EURUS GS-1: prémiová kytara s integrovaným syntezátorem

Průlomový model synth/kytary EURUS GS-1 z produkce značky Boss nepřímo navazuje na nástroj G-707, jenž v osmdesátých letech uvedla na trh mateřská společnost Roland. Zatímco starší futuristicky pojatá verze fungovala spíše jako kontroler k syntezátoru GR-707, novinka s kódovým označením GS-1-CTMBK má syntezátorovou jednotku integrovanou v korpusu, takže pro připojení s dalšími součástmi signálového řetězce není potřeba žádný speciální kabel nebo převodníky apod.

Navíc EURUS GS-1 není pouze pokročilým synthem převtěleným do kytarové formy, ale vzhledem ke zvoleným materiálům a tradiční konstrukci nabízí i kvalitní kytarový sound zprostředkovaný magnetickými snímači. Syntezátorový modul, disponující širokou škálou různých rejstříků, je vybaven bankou s šesti uložitelnými presety, napájení obstarávají čtyři tužkové AA baterie s průměrnou výdrží 9 hodin provozu, nebo DC adapter, nechybí dvojice nezávislých výstupů pro kanály guitar/synth a port USB-B pro případný update.

Engin je ovládán páčkovým aktivačním spínačem, plynule přepínajícím mezi kytarovým a synth okruhem, a dvojicí potenciometrů s funkcemi Memory, Control. Vývojáři vybavili digitální jednotku, odrážející více 40 let zkušeností Rolandu a Bosse na poli kytarové syntézy, také technologií Bluetooth, umožňující pomocí speciální aplikace (iOS/Android) hloubkovou editaci celého systému a zároveň i komunikaci s externím bezdrátovým expression pedálem EV-1-WL, měnícím hodnoty vybraných parametrů v reálném čase.

Superstrat vyráběný v japonské centrále má olšový korpus, k němuž je přes ergonomický spoj přišroubován čtveřicí vrutů krk z jednoho kusu javoru opatřený pohodlným C-profilem, pro hmatník s proměnlivým radiusem 12 až 16 palců byl použit indický palisandr osazený 24 pražci medium jumbo a kostěným ořechem širokým 42 mm. Menzura činí standardních 25.5 palců.

Kytara využívá dva rozepínatelné custom humbuckery EURUS-CTM navázané na pětipolohový switch, společnou hlasitost a tónovou clonu. Chromovaný hardware sestává ze špičkového vibrata Gotoh 510T-FE1 s dvojicí pivotů a 37 mm dlouhým sustain blokem, ladění zajišťují uzamykatelné strojky Gotoh SG381-MGT-07-L6.

Boss EURUS GS-1-CTMBK, představující výrazný evoluční krok v dané nástrojové kategorii, je dodáván v lesklém černém laku a krk dostal příjemný saténový povrch. Oficiální evropská cena nástroje se pohybuje pod hranicí 2200 eur, součástí dodávky je nově koncipovaný gig bag CB-EG10, páka vibrata a servisní klíče.

Tagy boss Boss EURUS GS-1
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY