Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Boss DD-3T a DD-8: ikonický delay v nových verzích

Digitální delaye řady DD patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co firma Boss v segmentu efektových krabiček nabízí. Počínaje prvním a dnes velmi ceněným modelem DD-2 až po variantu DD-7 se jedná o bestsellery a podobné ambice vkládá japonský výrobce také do dvou zbrusu nových dozvuků DD-3T a DD-8, které posouvají možnosti této klasické série zase o stupínek výš.

Boss DD-3T je postaven na identickém obvodu jako standardní „dédé trojka“, ale přidává funkci tap tempa, ovládaného integrovaným pedálem nebo externím footswitchem, pro který je připraven vstup Tempo nahrazující zdířku Direct Out (neefektovaný signál), jež byla přesunuta na praktičtější pozici pod hlavním výstupem.

Vývojáři ctili původní verzi a efektu ponechali potenciometry s parametry E. Level, Feedback, Time a čtyřpolohový rotační spínač s časovými mody o rozsahu 12.5 až 800 ms. V podstatě kosmetickou úpravou je přejmenování smyčkovací funkce Hold na Short Loop.

Luxusněji vybavený delay DD-8 nahrazuje v portfoliu značky variantu DD-7 a nabízí širší flexibilitu podpořenou dozvukovými režimy Analog, Standard, Tape, Warm, Reverse, +RV (delay + reverb), Shim (pitch shifter/delay), Mod, Loop a nově také Warp a GLT.

Mod Warp je nepřímou odpovědí na funkci MASH konkurenčního TC Electronic a při stisknutém pedálu zvyšuje hlasitost efektové větve společně s navýšením počtu opakovaných frází (Feedback). Pod režimem GLT je ukrytý tzv. rhythmic delay. Looper s nelimitovaným vrstvením má kapacitu 40 sekund a delay poskytne čas až 10 sekund.

Volba Trail umožňuje přirozené doznění fráze po vypnutí efektu, samozřejmostí je tap tempo, ovládání parametrů v reálném čase (expression pedál) a konektivita zahrnující 2 vstupy + 2 výstupy nabídne kromě zapojení mono, stereo, wet/dry, wet only atd. i true stereo režim s mody Independent, Panning nebo Wide Stereo. Česká cena modelu Boss DD-3T by se měla pohybovat okolo 3 500 Kč, nová vlajková loď DD-8 vyjde na cca 4 000 Kč.

Tagy boss Boss DD-3T Boss DD-8

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY