Přejít k hlavnímu obsahu
Bon Jovi už jsou starší kousci, kteří jsou si vědomi, že po čtyřiceti letech svou tvorbou žádné další velké zemětřesení již nezpůsobí. | Foto: slgckgc (Wikimedia Commons)
Bon Jovi už jsou starší kousci, kteří jsou si vědomi, že po čtyřiceti letech svou tvorbou žádné další velké zemětřesení již nezpůsobí. | Foto: slgckgc (Wikimedia Commons)
Petr Adamík -

Bon Jovi na novém albu Forever nešetří pozitivní náladou

Bon Jovi zrekapitulovali svých čtyřicet let na hudební scéně povedenou dokumentární sérií Thank You, Goodnight: The Bon Jovi Story. Na snímek následně navázali zbrusu novým albem s výstižným názvem Forever.

Frontman Jon Bon Jovi se ve výše zmíněném dokumentu rozpovídal o svých problémech s hlasem, které ho poslední léta trápí. Smířeně prohlásil, že pokud nebude moci živá vystoupení odzpívat na 100 %, raději půjde do důchodu. Nehodlá se ale jen tak vzdát. Po prodělané operaci hlasivek pracuje s hlasovými trenéry a snaží se svůj hlas vrátit do co nejlepšího stavu. Jak to s koncerty Bon Jovi bude dál, je zatím otázkou, studiová práce je každopádně od koncertování méně náročná a zpěvákovi se na desce Forever podařilo vybičovat ke slušnému výkonu.

Na předchozí desce se Bon Jovi tak nějak po „springsteenovsku“ pokusili o angažované písně, rozebírali covid či ožehavá témata, jakým bylo úmrtí George Floyda, a podobně. Mnoho fanoušků zvuku alba 2020 nepřišlo na chuť. Na novince Forever se kapela přeci jen vrací k typičtějším skladbám, kdy převažují silné melodie a pozitivní vibrace.

Otvírák Legendary je příkladná stadionovka s jednoduchým refrénem, příjemnou kombinací akustických a elektrických kytar s Jonovým otřískaným hlasem, který jakoby slovy „Právě jsem tam, kde chci být,“ říkal, že ničeho ve svém životě nelituje. Nostalgickým ohlédnutím za začátky kapely je pak další hymnická skladba We Made It Look Easy. Ta náladou navazuje na úvodní track a má podobnou příchuť jako následující Living In Paradise.

Patrné jsou odkazy na dřívější tvorbu, ať už je to talk box v rockovce Living Proof nebo celkový feeling The People's House, který připomene desku Keep The Faith z roku 1992. Návrat k osmdesátkám přichází ve Walls Of Jericho. A nesmí chybět ani balady – jako na správném albu Bon Jovi. V trochu laciném cajdáku Kiss The Bride naráží Jon Bon Jovi na limity svého hlasu a lépe mohla dopadnout i My First Guitar. Naopak závěrečná country balada Hollow Man funguje vcelku dobře.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Bon Jovi už jsou starší kousci, kteří jsou si vědomi, že po čtyřiceti letech svou tvorbou žádné velké zemětřesení již nezpůsobí. Nicméně Forever je důstojné pop rockové album, které fanoušci kapely jistě ocení. Z alba lze cítit, že jeho protagonisté jsou vděčni za to, kam se během čtyřiceti let existence dostali a že muzika jim stále působí radost. Jon intenzivně pracuje na svém hlase, aby se mohl znovu vrátit na pódia. I tuto odhodlanost je tedy nutné ocenit. Určitě jde o jednu z lepších nahrávek Bon Jovi v posledním desetiletí.

Bon Jovi - Forever

Bon Jovi – Forever

Island Records, 00:48:41

pop/rock

65 %

Tagy Bon Jovi Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY